آمریکا درباره 'شکنجه تروریست ها' تحقیق می کند

Image caption اریک هولدر اولین وزیر دادگستری آفریقایی تبار آمریکاست

اریک هولدر، وزیر دادگستری آمریکا، یک دادستان فدرال برای تحقیق در مورد عملکرد تعدادی از ماموران سازمان اطلاعات مرکزی آمریکا، 'سی آی ای' که به شکنجه مظنونین به عضویت در گروه های تروریستی متهمند، تعیین کرد.

وزیر دادگستری آمریکا روز دوشنبه (24 اوت) جان دورهام، یکی از دادستان های فدرال را رسما به این سمت برگزید.

دامنه اختیارات این دادستان فدرال محدود است.

او فقط تحقیق خواهد کرد که آیا مدراک کافی برای آغاز تحقیقات کامل درباره این اتهام که ماموران سی آی ای حین بازجویی برخی اعضای القاعده، قانون را نقض کرده اند وجود دارد یا خیر.

کاخ سفید آمریکا روز دوشنبه اعلام کرده بود که وزیر دادگستری آمریکا شخصا در مورد پیگرد یا عدم پیگرد ماموران سی آی ای متهم به شکنجه مظنونین به تروریسم تصمیم خواهد گرفت.

واحد نظارت بر عملکرد اخلاقی وزارت دادگستری پیشتر به اریک هولدر توصیه کرده بود که پرونده چند مامور سی آی ای که به شکنجه مظنونین به تروریسم متهمند را به جریان بیاندازد.

اسناد و مدارک تخلفات این ماموران را اداره بازرسی سازمان سی آی ای در سال 2004 میلادی به وزارت دادگستری تسلیم کرده بود، اما دولت جورج بوش، رئیس جمهوری سابق، از پیگرد قانونی آن ماموران خودداری کرد.

"داستان قدیمی"

در همین رابطه، سازمان سی آی ای اسناد محرمانه بدرفتاری ها و تخلفات این ماموران را منتشر می کند.

Image caption لئون پانتا رئیس سی آی ای در گذشته نماینده دموکراتی در کنگره بوده است

بخش هایی از این اسناد که بالغ بر صدها صفحه می شود، سانسور می شود تا نام ماموران، امکان یا موضوع های حساس فاش نشود.

لیان پانتا، رئیس سازمان سی آی ای، روز دوشنبه با صدور بیانیه ای این اسناد را "داستانی قدیمی" خواند.

سال گذشته، گزارش نتیجه تحقیقات سازمان سیا در سال 2004 با حذف بخش های مهمی از آن انتشار یافت اما برخی از سازمان های مدافع حقوق بشر آن را بی خاصیت و فاقد اطلاعات لازم دانستند.

به گزارش رسانه های آمریکا، گزارش تهیه شده توسط بازرس کل سازمان سی آی ای حقایق تکان دهنده ای از اعمال فشار بر زندانیان برای وادار کردن آنان به دادن اطلاعات را فاش می کند.

از جمله در این گزارش آمده است که به منظور ارعاب متهمان، که به ظن ارتباط با شبکه القاعده یا تدارک اقدامات تروریستی در افغانستان و عراق بازداشت و زندانی شده بودند، بازجویان به نشان دادن اسلحه و حتی مته برقی و تهدید متهمان به استفاده از آنها متوسل می شدند.

در این گزارش آمده است که در خلال بازجویی از یکی از مظنونان، صدای شلیک اسلحه از اتاق مجاور به گوش رسید تا فرد تحت بازجویی گمان کند که شخصی را در آن اتاق به قتل رسانده اند.

گروه بازجویی جدید

باراک اوباما، رئیس جمهوری آمریکا، همچنین روز دوشنبه از تشکیل گروهی ویژه برای بازجویی از افراد متهم به عضویت در گروه های تروریستی حمایت کرد.

"گروه بازجویی از بازداشتی های با ارزش بالا" نام واحد جدیدیست که دولت آمریکا آن را به زودی تاسیس خواهد کرد.

Image caption ماموران سی آی ای خالد شیخ محمد، عضو القاعده را تهدید به کشتن فرزندانش کرده بودند

منظور آمریکا از "بازداشتی ها با ارزش بالا" مقام های ارشد شبکه هایی مانند القاعده از جمله خالد شیخ محمد است که آمریکا او را طراح حمله 11 سپتامبر 2001 می داند.

گروه ویژه بازجویی از چنین متهمانی در پلیس فدرال آمریکا (اف بی آی)، مستقر و زیر نظر مستقیم کاخ سفید فعالیت خواهد کرد.

به گفته وزارت دادگستری آمریکا، اعضای گروه بازجویی جدید، ماموران باتجربه سازمان های امنیتی آمریکا از جمله اف بی آی و سی آی ای خواهند بود.

دولت باراک اوباما ضمن تاسیس گروه بازجویی ویژه از آن خواست که در چهارچوب قانون مجموعه شگردهای بازجویی جدیدی برای استفاده علیه متهمان به عضویت در گروه های تروریستی توصیه کند.

انتقال مسوولیت

در زمان ریاست جمهور جورج بوش، رئیس جمهوری سابق آمریکا، سازمان سی آی ای وظیفه اصلی بازجویی از متهمان به عضویت در گروه های به گفته آمریکا تروریستی را برعهده داشت.

سی آی ای که مقر اصلی آن در ایالت ویرجینیای آمریکا در حوالی واشنگتن است، از شگردهایی خشن که به گفته منتقدان شکنجه بود، برای بازجویی از اعضای گروه های به آمریکا تروریستی استفاده می کرد.

دولت جورج بوش مجوز استفاده از آن شگردها که شامل القای حالت خفگی در متهم بود را تایید کرده بود.

اما باراک اوباما در روز دوم ورودش به کاخ سفید آن شگردها را غیرقانونی اعلام کرد.

او سازمان های امنیتی کشورش را موظف کرد که از شگردهای بازجویی ارتش آمریکا برای بازجویی از متهمان به عضویت در گروه های تروریستی استفاده کنند.

بسیاری از محافظه کاران در واشنگتن همچنان شگردهای بازجویی ارتش را علیه اعضای گروه هایی مانند القاعده ضعیف و بی اثر می دانند.

مطالب مرتبط