تنش در روابط سوریه و عراق و فراخوانی سفرا

عراق با فراخواندن سفیر خود از سوریه، خواهان باز گرداندن دو عراقی در ارتباط با انفجار هفته گذشته در بغداد شده است.

سوریه نیز دست به اقدام متقابلی زده است.

فراخوانی سفرا تنها چند روز پس از سفر نوری مالکی، نخست وزیر عراق به سوریه صورت می گیرد.

تلویزیون دولتی عراق روز یکشنبه اعترافات منسوب به فردی که سازماندهی این بمبگذاری انتحاری را داشته پخش کرد که در آن این فرد گفت دستور برای این بمبگذاری را از دو عضو حزب بعث صدام در سوریه دریافت کرده بود.

فراخوانی سفیر عراق از سوریه تنها دو سال پس از برقراری روابط دیپلماتیک میان عراق و سوریه روی می دهد. دو کشور در زمان حکومت صدام در عراق، علیرغم حکومت حزب بعث در هر دو کشور، روابط خصمانه ای داشتند. روابط میان دو کشور پس از 24 سال در سال 2006 برقرار شد.

خبرنگار بی بی سی در بغداد می گوید در حالی که دولت عراق و آمریکا، سوریه را به پناه دادن به شورشیان عراق متهم می کنند، برخی مقام های عراق بر این باورند که القاعده نقش مهمی در انفجارهای هفته گذشته داشت که به کشته شدن بیش از صد نفر انجامید.

"دستور از سوریه"

در اعترافات تلویزیونی، مردی که خود را وسام علی کاظم ابراهیم معرفی می کرد، یکشنبه شب در تلویزیون عراق اعتراف کرد.

مظنون پنجاه و هفت ساله گفت او یکی از اعضای حزب غیرقانونی و منحل شده بعث عراق است. صدام حسین در راس این حزب بر عراق ریاست می کرد.

آقای ابراهیم گفت: "یک ماه پیش سطام فرحان، رئیسم در حزب بعث که در سوریه اقامت دارد، با من تماس تلفنی گرفت تا عملیاتی را برای بی ثبات کردن رژیم فعلی عراق انجام دهم."

به دنبال حمله نظامی نیروهای به رهبری آمریکا به عراق در مارس سال 2003 و سقوط رژیم صدام حسین، بسیاری از مقام های بعثی به سوریه گریختند.

عراق بارها خواهان بازگرداندن مقام های فراری شده است.

مطالب مرتبط