دیدار نخست وزیر اسرائیل با گوردون براون در لندن

بنیامین نتانیاهو، نخست وزیر اسرائیل در لندن با گوردون براون، نخست وزیر بریتانیا دیدار کرده است.

در این دیدار موضوعاتی چون برنامه هسته ای ایران و آینده روند صلح خاورمیانه به بحث گذاشته شده است.

بریتانیا خواهان آن است تا اسرائیل شهرک سازی های غیرقانونی خود را متوقف کند.

قرار است نخست وزیر اسرائیل در سفر چهار روزه اروپایی خود با آنگلا مرکل، صدراعظم آلمان نیز دیدار کند. ملاقات با جورج میچل، فرستاده ویژه باراک اوباما نیز در دستور کار آقای نتانیاهو قرار دارد.

گوردون براون بارها علنا خواهان تعلیق ساخت و سازهای اسرائیل در کرانه غربی شده است. او پیشتر هشدار داده بود که این مساله، مانعی بر سر روند صلح خاورمیانه است.

آقای براون سال گذشته به اهود اولمرت، نخست وزیر پیشین اسرائیل گفته بود که شهرک ها "مانعی" بر سر روند صلح است که باید بر آن فائق شد.

دیدار با فرستاده اوباما

آقای نتانیاهو قرار است فردا چهارشنبه با جورج میچل، فرستاده ویژه باراک اوباما در لندن دیدار کند.

آقای اوباما در حال حاضر بر روی طرح صلحی کار می کند که قرار است پائیز امسال عرضه شود.

سلام فیاض، نخست وزیر دولت خودگردان فلسطینی به بی بی سی گفته است که او خواهان آن است تا این دیدارها به آقای نتانیاهو یادآوری کند که اسرائیل باید ساخت و سازها را در اراضی اشغالی متوقف کند.

جرمی بوئن، سردبیر بخش خاورمیانه بی بی سی می گوید گزارش ها در اسرائیل حاکی از آن است که احتمال دارد در ازای برخی امتیازات از سوی کشورهای عربی، اسرائیل ساخت و سازهای خود را به حالت تعلیق در آورد.

آقای نتانیاهو گفته است که بر سر بیت المقدس سازش نخواهد کرد و این در حالی است که فلسطینی ها خواهان تشکیل کشور مستقل خود با پایتختی بیت المقدس شرقی هستند.

ایران

نخست وزیر اسرائیل در دیدارهای اروپایی خود مساله ایران را مطرح خواهد کرد. او خواهان افزایش فشارهای اروپایی ها بر ایران برای متوقف کردن برنامه هسته ای این کشور است.

اسرائیل می گوید ایران به دنبال سلاح هسته ای است اتهامی که ایران آن را رد می کند و می گوید برنامه هسته ای این کشور، ماهیتی صلح آمیز دارد.

مطالب مرتبط