اخراج دوازده شهروند تاجیک از ایران

Image caption افراد اخراج شده با هواپیمای شرکت تاجیک ایر از ایران به تاجیکستان منتقل شدند

مقامات ایران دوازده تبعه تاجیک، از جمله یک زن، را که در موسسات مذهبی در زاهدان تحصیل می کردند، برای نقض مقررات ویزا از ایران اخراج کرده اند.

طبق اطلاع سعید امامف، کنسول سفارت تاجیکستان در تهران، علت اصلی اخراج این افراد نقض مقررات روادید در ایران بوده است. به گفته وی، تا چند روز دیگر باز یک گروه هفت نفری از "محصلان تاجیک" از ایران اخراج خواهند شد.

دوازده تن از افراد اخراج شده شام روز سه شنبه 25 اوت توسط هواپیمای شرکت "تاجیک ایر" از تهران به دوشنبه منتقل شده اند.

آقای امامف افزود که مسئولان سفارت تاجیکستان در ایران به هر مورد از اخراج شهروندان این کشور از ایران رسیدگی می کند و برای بازگشت این افراد به وطن مساعدت خود را دریغ نمی دارد.

به گفته آقای امامف، طبق قوانین ایران، این کشور به پرداخت مخارج سفر اخراج شدگان موظف نیست. این در حالیست که سفارت تاجیکستان نیز از چنین امکانی برخوردار نبوده است.

به این دلیل، سفارت تاجیکستان در ایران با خانواده های افرادی که از این کشور اخراج می شوند، تماس می گیرند و آنها برای نزدیکان خود بلیت پرواز خریداری می کنند.

آقای امامف گفت که این افراد هرچند با دریافت ویزای یک ماهه ایران وارد این کشور شده اند، ولی سپس بدون تمدید روادید مشغول تحصیل در مدرسه های مذهبی در زاهدان، مرکز استان سیستان و بلوچستان، بوده اند.

کنسول سفارت تاجیکستان در ایران خبر داد که در ایران مقررات روادید به صورت شدید مراعات می شود و هر تبعه خارجی به رعایت کامل آن موظف است.

از جمله برای یک روز تاخیر در تمدید روادید تا 40 دلار جریمه در نظر گرفته شده است. ولی به گفته سعید امامف، با نظرداشت "روابط دوستانه میان دو کشور، نهادهای ذیربط ایران بر عوض جریمه اتباع تاجیک را از قلمرو کشور خود اخراج می کنند."

زاهدان در استان سیستان و بلوچستان ایران واقع است که ساکنانش عمدتا سنی مذهب هستند.

طبق اطلاع منابع آگاه، تعداد اتباع تاجیک، بویژه جوانان که برای تحصیل در مدارس مذهبی عازم این منطقه شده اند، زیاد است.

گفته می شود، تعداد جوانان تاجیکی که در مدارس مذهبی شهر قم، از مناطق شیعه نشین ایران، تحصیل می کنند، نیز کم نبوده است.

سعید امامف می گوید طبق اطلاعی که سفارت تاجیکستان در ایران در اختیار دارد، حالا در مراکز مذهبی این کشور بیش از 400 تن از اتباع تاجیک مشغول آموزش هستند که 90 درصد آنها به صورت رسمی تحصیل می کنند.

ولی منابع مستقل این رقم را به مراتب بیشتر ارزیابی می کنند.

گفته می شود که همه ساله به صورت متوسط 40-50 نفر از اتباع تاجیک که در مدارس مذهبی ایران مشغول آموزش هستند، برای نقض مقررات ویزا از آن کشور اخراج می شوند.

همچنین مواردی مشاهده شده است که نهادهای امنیتی و مرزبانی ایران در فرودگاه از ورود گروههایی از جوانان تاجیک که برای تحصیل در مدارس مذهبی ایران سفر داشته اند، جلوگیری کرده اند. هرچند گفته می شود که این افراد ویزای ایران را در سفارت این کشور در شهر دوشنبه به صورت رسمی دریافت کرده اند.

خبر اخراج محصلان تاجیک از ایران در حالی منتشر شده که تحصیل بسیاری از این جوانان در برخی از کشورهای اسلامی مورد نگرانی مقامات تاجیکستان شده است.

هفته گذشته مقامات امور خارجه و آموزش و پرورش تاجیکستان از شرایط آموزش مذهبی جوانان تاجیک در پاکستان شدیدا ابراز نگرانی کرده و از والدین آنها خواستند که فرزندان خود را برای تحصیل به مدارس این کشور نفرستند.