ادوارد کندی درگذشت

کندی در کنار اوباما
Image caption ادوارد کندی از حامیان برجسته اوباما در حزب دموکرات بود

ادوارد کندی، عضو سنای آمریکا و از اعضای ارشد حزب دموکرات این کشور در سن هفتاد و هفت سالگی در گذشته است.

روز چهارشنبه، 26 اوت (4 شهریور)، سخنگوی خانواده کندی اعلام کرد که سناتور ادوارد کندی، سناتور ارشد از ایالت ماساچوست و از اعضای ارشد حزب دموکرات آمریکا که به بیماری سرطان مغزی مبتلا بود در بیمارستان درگذشته است.

ادوارد کندی، که بیشتر با نام دوستانه تر "تد کندی" از او یاد می شد حدود چهل و هفت سال پیش به عضویت سنای آمریکا از ایالت ماساچوست انتخاب شد و در زمان مرگ، دوره نمایندگی تنها یک عضو دیگر سنا از او بیشتر بود.

از ادوارد کندی، که در انتخابات سال گذشته ریاست جمهوری آمریکا به طور کامل از باراک اوباما حمایت کرد، به عنوان یکی از نمایندگان لیبرال سنای آمریکا نام برده می شود که در تدوین و تصویب تعدادی از طرح های مهم اجتماعی، به خصوص در زمینه های خدمات درمانی و حمایت از سالمندان، مشارکت داشت.

ادوارد کندی به خاطر موضعگیری های خود در قبال موضوعاتی مانند پیشبرد حقوق مدنی اقلیت ها، مخالفت با جنگ و حمایت از حرکت های صلح طلبانه هم معروف بود.

با اینهمه، دلیل اصلی شهرت ادوارد کندی تعلق او به یکی از سرشناس ترین خاندان های سیاسی در تاریخ معاصر آمریکا بود که برخی اعضای آن از اشتهار جهانی برخوردار شدند.

جان اف کندی، بزرگترین برادر ادوارد، در سال 1961 با برنامه ای حاوی اصلاحات سیاسی و مبارزه با محرومیت های مدنی و فساد به ریاست جمهوری انتخاب شد و در سال 1963، در یک سوء قصد جان خود را از دست داد.

دیگر برادر او، رابرت کندی، از سال 1961 تا 1964 به عنوان دادستان کل ایالات متحده، تلاش خود را بر مبارزه با گروه های قدرتمند جنایی متمرکز کرد و پس از عضویت در سنا در سال 1965، به اقداماتی در همین زمینه ادامه داد.

رابرت کندی در سال 1968 و در حالیکه برای کسب نامزدی حزب دموکرات در انتخابات ریاست جمهوری مبارزه می کرد ترور شد.

زندگی پر ماجرا

ادوارد مور (تد) کندی در سال 1932 در یک خانواده ایرلندی تبار آمریکایی در ماساچوست متولد شد و پس از گذراندن دوره دبیرستان، تحصیلات خود را در کالج حقوق هاروارد و سپس دانشکده حقوق دانشگاه ویرجینیا ادامه داد.

Image caption برادران کندی (از چپ به راست): جان، رابرت و ادوارد

تحصیل ادوارد کندی در کالج هاروارد برای مدتی به دلیل ظن تقلب در امتحانات به حالت تعلیق در آمد و اگرچه بعدا به او اجازه بازگشت به کالج داده شد، اما این موضوع در سال های بعد و دوره فعالیت سیاسی نیز بارها مورد اشاره مخالفان قرار گرفت.

در جریان مبارزات انتخاباتی جان اف کندی، ادوارد یکی از مدیران ستاد تبلیغات برادر خود بود و پس از انتخاب جان به ریاست جمهوری و کناره گیری از مجلس سنا، ادوارد کندی در انتخابات فوق العاده، برای باقیمانده دوره نمایندگی برادر خود، به این کرسی دست یافت.

با پیروزی در انتخابات سنا در سال 1964، و تمامی انتخابات پس از آن، یکی از دو کرسی ایالت ماساچوست تا زمان مرگ در اختیار سناتور ادوارد کندی بود.

در سال 1964، ادوارد کندی در یک سانحه هوایی به شدت زخمی شد که برخی عوارض ناشی از آن تا پایان عمر با او باقی ماند.

یکی از به یادماندنی ترین وقایع زندگی این سیاستمدار آمریکایی، حادثه مرگ زنی به نام مری جو کوپچنی بود که در اثر تصادف اتومبیل در ماه ژوئیه سال 1969 است.

این اتومبیل، که ادوارد کندی رانندگی آن را بر عهده داشت و خانم کوپچنی دیگر سرنشین آن بود، از فراز پلی به داخل یک رودخانه سقوط کرد اما آقای کندی، که از اتومبیل به خارج پرتاب شده بود، از تماس فوری با پلیس برای دادن اطلاع در مورد این حادثه خودداری کرد.

در تحقیقات بعدی، آقای کندی به ترک محل حادثه اعتراف کرد و مجازاتی تعلیقی برای او صادر شد اما به گفته ناظران، تردیدهایی که در مورد واقعیت این حادثه برجای ماند باعث شد تا ادوارد کندی امکان دستیابی به ریاست جمهوری را برای همیشه از دست بدهد.

با اینهمه، در مبارزات مقدماتی برای کسب نامزدی حزب دموکرات در انتخابات ریاست جمهوری سال 1980، ادوارد کندی با جیمی کارتر، که در صدد انتخاب مجدد به سمت ریاست جمهوری بود، به رقابت پرداخت اما از او شکست خورد.

ادواردکندی در سال 1958 با ویرجینیا جون بنت ازدواج کرد و از او دارای یک دختر به نام کارا، و دو پسر به نام های ادوارد جونیور و پاتریک است که در حال حاضر نماینده مجلس نمایندگان کنگره آمریکاست.

این ازدواج در سال 1978 به طلاق انجامید و در خلال چند سال بعد، زندگی خصوصی ادوارد کندی بارها موضوع گزارش های جنجالی و گاه طعنه آمیز در رسانه های همگانی بود.

ازدواج آقای کندی با ویکتوریا آن رگی در سال 1992، به این نوع گزارش ها خاتمه داد.

مطالب مرتبط