توافق نتانیاهو و میچل بر اهمیت آغاز مذاکرات اسرائیل و فلسطینی ها

بنیامین نتانیاهو و جورج میچل
Image caption بنیامین نتانیاهو بعد از بریتانیا به آلمان سفر می کند

بنیامین نتانیاهو، نخست وزیر اسرائیل و جورج میچل، نماینده آمریکا در امور خاورمیانه هرچند در مورد اهمیت از سرگیری مذاکرات اسرائیل و فلسطینی ها اتفاق نظر خود را اعلام کرده اند، درباره موضوع جنجالی گسترش شهرک های یهودی نشین در سرزمین های فلسطینی ها به توافق ملموسی دست پیدا نکرده اند.

این دو روز چهارشنبه (26 اوت) در چهارمین روز سفر اروپایی نخست وزیر اسرائیل در لندن پایتخت بریتانیا دیدار کردند.

آن ها در پایان گفتگوهای چهارساعته خود بیانیه مشترکی صادر کردند که در آن بر اهمیت از سرگیری مذاکرات "هدفمند" بین اسرائیل و فلسطینی ها تاکید کرده اند.

بنیامین نتانیاهو و جورج میچل همچنین بر اتخاذ "تدابیر ملموس" از سوی همه طرف ها در مذاکرات صلح خاورمیانه، تاکید کردند.

با این همه، آن ها در بیانیه مشترک خود به موضوع جنجالی گسترش شهرک های یهودی نشین در سرزمین های فلسطینی ها به ویژه در کرانه غربی رود اردن، اشاره ای نکرده اند.

نخست وزیر اسرائیل خواهان توافق نامه ای با آمریکاست که به اسرائیل اجازه داده شود تا به برخی ساخت و سازها ادامه دهد و در عین حال مذاکرات صلح با فلسطینیان هم از سر گرفته شود.

اما آمریکا خواهان توقف همه فعالیت های شهرک سازی اسرائیل در اراضی اشغالی است.

فلسطینیان هم برای شروع مذاکرات با اسرائیل شرط توقف ساخت و سازها را مطرح کرده اند .

طبق گزارش ها، دولت باراک اوباما تا اوایل پائیز امسال طرح صلح جدیدی برای از سرگیری مذاکرات صلح خاورمیانه ارائه خواهد داد.

مقام های اسرائیل می گویند از زمان روی کار آمدن آقای نتانیاهو، مجوز برگزاری مناقصه های جدید برای ساخت شهرک های جدید صادر نشده است.

این در حالی است که گروه های فعال صلح اسرائیلی می گویند ساخت و سازهای اسرائیل در اراضی اشغالی همچنان ادامه دارد.

بنیامین نتانیاهو در ادامه سفر اروپایی خود به آلمان سفر می کند و در برلین، با آنگلا مرکل، صدراعظم آلمان دیدار خواهد داشت.

مطالب مرتبط