جنازه عبدالعزیز حکیم در تهران تشییع شد

Image caption تشییع جنازه در مقابل سفارت عراق در تهران انجام شد

مراسم تشییع جنازه عبدالعزیز حکیم، رئیس مجلس اعلای اسلامی عراق، در تهران برگزار شد.

آقای حکیم روز چهارشنبه 26 اوت در اثر سرطان و پس از درمان بی نتیجه، در تهران درگذشت.

در جریان مراسم تشییع که از مقابل سفارت عراق در تهران آغاز شد پیام تسلیتی از آیت الله خامنه ای قرائت شد که در آن درگذشت آقای حکیم "برای ملت و دولت عراق، ضايعه‌ای بزرگ و براي جمهوری اسلامی ايران، فقدانی دردناك" توصیف شد.

آقای حکیم به سرطان ریه مبتلا بود و در ایران شیمی درمانی می شد.

قرار است جسد آقای حکیم جهت تشییع، ابتدا به قم و سپس به نجف جهت تدفین منتقل شود.

عبدالعزیز حکیم پیش از بازگشت به عراق در سال 2003، به مدت بیش از دو دهه به عنوان یک مخالف حکومت صدام حسین در ایران ساکن بود.

در جریان مراسم تشییع در تهران، تابوت آقای حکیم در پرچم عراق پیچیده شده بود و سوگواران ایرانی و عراقی در این مراسم حضور داشتند.

عبدالعزیز حکیم در پی کشته شدن برادرش، محمد باقر حکیم (در اثر بمبگذاری در نجف در تابستان سال 2003) ریاست مجلس اعلای اسلامی را به عهده گرفت که بزرگ ترین حزب سیاسی شیعیان عراق به شمار می رود و ریاست اتئلاف عراق یکپارچه را در مجلس عراق به عهده دارد.

آقای حکیم سمت سیاسی نداشت و در پشت صحنه، تلاش های سیاسی گروهش را هدایت می کرد.

از زمان سرنگونی صدام، مجلس اعلای اسلامی به یکی از بازیگران مهم عرصه سیاسی عراق تبدیل شد. این گروه که روابط بسیاز نزدیکی با ایران دارد، تلاش کرد با آمریکا نیز روابط برقرار کند و اولین گروهی بود که از ایران درخواست کرد تا برای تامین امنیت عراق، با آمریکایی ها مذاکره کند. موافقت ایران با این درخواست آقای حکیم و سایر سیاستمداران عراقی، منجر به برگزاری چند دور مذاکره رسمی میان ایران و آمریکا بر سر عراق شد.

مطالب مرتبط