جای خالی تد کندی در عرصه سیاسی آمریکا

سناتور ادوارد کندی
Image caption تد کندی با چهل و هفت سال حضور در سنای آمریکا، از سناتورهای پرنفوذ دموکرات بود

مراسم تشییع جنازه سناتور ادوارد کندی شنبه برگزار می شود و این در حالی بحث های مربوط به جانشینی او در مجلس سنای آمریکا همزمان با برگزاری تدارکات این مراسم شروع شده است.

سناتور ادوارد (تد) کندی که از او به عنوان "آخرین شیر مجلس سنا" نام برده می شود، روز سه شنبه در اثر ابتلا به سرطان درگذشت. او جوانترین برادر خانواده پرنفوذ کندی بود و به مدت ۴۷ سال نمایندگی ایالت ماساچوست را در سنای آمریکا بر عهده داشت. سناتور کندی در این مدت به عنوان یکی از مدافعان سرسخت حقوق طبقه محروم در این کشور شناخته می شد.

در حقیقت بحث جانشینی سناتور کندی چند روز پیش از مرگ او به وسیله خودش شروع شد.

بر اساس قوانین ماساچوست، جانشین آقای کندی در مجلس سنا به وسیله برگزاری انتخابات فوق العاده ای که ۱۴۵ تا ۱۶۰ روز پس از مرگ او انجام می شود، انتخاب خواهد شد. به همین علت، کرسی نمایندگی آقای کندی تا ماه ژانویه یا فوریه سال آینده خالی خواهد بود. هر ایالت آمریکا دو کرسی نمایندگی در مجلس سنا دارد. سناتور کندی چند روز پیش در نامه ای خواستار تغییر قوانین ماساچوست شد تا در فاصله بین مرگ خود و برگزاری انتخابات، کرسی او خالی نماند. او در نامه اش پیشنهاد کرده بود که در این مدت یک نفر به وسیله فرماندار دموکرات ایالت ماساچوست به عنوان سناتور موقت منصوب شود. دوال پتریک، فرماندار ماسوچوست از این پیشنهاد استقبال کرده است ولی آن را به مجوز مجلس ایالتی موکول کرده است.

حساب و کتاب سنا

Image caption سناتور کندی نگران لطمه دیدن تلاش های دموکرات ها برای اصلاح ساختار بیمه های درمانی پس از مرگ خود بود

برای هر کسی که با کنگره آمریکا و عملکرد سیاسی آن آشناست، نگرانی سناتور کندی از خالی ماندن جایش در سنا قابل فهم است. سناتور کندی که سالیان دراز برای اصلاح نظام بیمه های درمانی در آمریکا و همگانی کردن آن مبارزه کرده بود، در روزهای آخر عمر خود نگران لطمه دیدن طرح باراک اوباما برای اصلاح نطام درمانی به خاطر مرگ خود بود. با مرگ تد کندی دموکرات های کنگره، اکثریت قاطع ۶۰ نفری خود را در مجلس سنا از دست دادند. این در حالی است که باراک اوباما امیدوار بود با تکیه بر این اکثریت قاطع، اصلاحات نظام درمانی را پاییز امسال به سرانجام برساند. بر اساس آئین نامه اجرایی کنگره، هرگاه که سه پنجم نمایندگان مجلس سنا با طرحی موفق باشند، مخالفان این طرح به طور خودکار از وقت کشی و خروج آن از دستور کار منع می شوند. مجلس سنا یکصد نماینده دارد و برای رسیدن به حدنصاب اکثریت قاطع، به رای ۶۰ سناتور نیاز است. در حال حاضر، چهل کرسی مجلس سنا در اختیار اقلیت جمهوری خواه است. دموکرات ها برای در اختیار داشتن حد نصاب آرا، به رای بفیه کرسی های این مجلس نیاز دارند. با مرگ تد کندی، تعداد آرای دموکرات ها در سنا به ۵۹ رای کاهش یافت. ۵۷ نماینده سنا دموکرات هستند و دو تن دیگر که مستقل هستند، به دموکرات ها تمایل دارند. البته حضور این تعداد دموکرات در سنا تضمین کننده تصویب اصلاحات درمانی آقای اوباما نیست زیرا ملاحطات سیاسی و محلی می تواند مانع از همراهی بعضی از سناتورهای دموکرات با اکثریت نمایندگان شود. حال سوالی که مطرح می شود این است که در صورت انتصاب یک سناتور موقت برای ماساچوست، چه کسی برای این کار انتخاب می شود؟ آیا جانشین تد کندی یکی از اعضای خانواده اوست و سلسله سیاسی کندی ها ادامه خواهد داشت؟ تحلیلگران پیشبینی می کنند ویکی کندی، همسر سناتور کندی یا جوزف کندی، برادر زاده او که فرزند رابرت کندی، از دادستان های کل پیشین آمریکاست برای این سمت انتخاب شوند.

اطرافیان ویکی کندی می گویند او علاقه ای برای جانشینی همسرش ندارد.

جوزف کندی پیش از این دوازده سال عضو مجلس نمایندگان آمریکا بوده است و در حال حاضر سرپرستی یک موسسه خیریه را بر عهده دارد که با همکاری یک شرکت نفتی متعلق به ونزوئلا، در فصل زمستان سوخت ارزان قیمت در اختیار خانواده های فقیر آمریکایی می گذارد.

به علاوه بر کندی ها، سیاستمداران دموکرات بی شماری در ماساچوست هستند که ممکن است برای این سمت در نظر گرفته شوند.

تد کندی در سی سالگی و در زمان ریاست جمهوری برادرش، جان اف کندی نماینده مجلس سنا شد. جان اف کندی هم پیش از پیش از ریاست جمهوری، سناتور دموکرات ایالت ماساچوست بود.

مطالب مرتبط