اردن با ترویج مذهب شیعه برخورد می کند

اردن شش شهروند این کشور را به علت تلاش برای ترویج مذهب شیعه و تحریک به تنش های قومی محاکمه کرده است.

این افراد ماه پیش بازداشت شدند و از آن زمان در بازداشت به سر می بردند. محاکمه این شش نفر پشت درهای بسته و در یک دادگاه امنیتی صورت گرفته است.

در مورد این افراد گفته شده که آنها جلساتی برگزار کرده اند که در آن، دیگران را به مذهب شیعه دعوت کرده و کتاب هایی در این زمینه پخش کرده اند.

وکیل یکی از متهمان گفته است این شش نفر شیعه مدهب نیستند و سنی هستند.

این برای اولین بار است که در اردن فردی به اتهام ترویج مذهب مورد محاکمه قرار می گیرد.

قانون اساسی اردن آزادی های مذهبی را تضمین می کند و داشتن مذهب شیعه در این کشور جرم محسوب نمی شود.

جمعیت شیعیان اردن به چند صد نفر می رسد که عمدتا در شمال اردن به سر می برند. از زمان اشغال عراق توسط آمریکا در سال 2003، تعداد زیادی از شیعیان عراق وارد این کشور شده اند.

برخی کشورهای عربی نسبت به نفوذ ایران در لبنان و مناطق فلسطینی حساس هستند و نسبت به ادامه این نفوذ هشدار داده اند.

به گمان تحلیلگران، دولت اردن نیز نگران افزایش نفوذ ایران در منطقه و در این کشور از طریق ترویج مذهب شیعه است.

برخی مقام های اردنی از افزایش حمایت های مردمی در این کشور از حزب الله لبنان نگران هستند. آنها همچنین نگران ارتباط بین حماس در مناطق فلسطینی و اخوان المسلمین اردن هستند.

پادشاه اردن چهار سال پیش در اظهاراتی که بعدها گفت در نقل آن اغراق و تحریف شده، نسبت به شکل گیری هلال شیعی در منطقه هشدار داده بود.

فواد حسین، تحلیلگر جنبش های اسلامی نیز به روزنامه نشنال چاپ امارات گفته است این محاکمه دارای پیام سیاسی است و با آنچه در مصر علیه حزب الله لبنان در جریان است، همزمان شده است.

هفته پیش محاکمه بیست و شش نفر که متهم به برنامه ریزی برای انجام حملاتی در خاک مصر به نیابت از حزب الله لبنان بودند در این کشور آغاز شد.

رسانه های عربی مدعی هستند که ایران به عنوان بزرگ ترین کشور دارای دولت شیعی مذهب در تلاش برای گسترش شیعه گری در کشورهای عربی است که عمدتا سنی مذهب هستند.

برخی متفکران جهان عرب هشدار داده اند که ایران درصدد احیا دوره صفویان است.

در دوره صفویان قدرت در جهان اسلام بین دو امپراتوری عثمانی سنی مذهب و امپراتوری صفوی شیعه مذهب تقسیم می شد و به باور گروهی از مورخین، صفوی ها عادت داشتند تا به زور شمشیر مذهب سنی ها را تغییر دهند.

مطالب مرتبط