چشم انداز انتخابات سرنوشت ساز ژاپن

تارو آسو
Image caption تارو آسو می گوید حزب مخالف تجربه اداره کشور را ندارد

نامزدهای انتخاباتی در سراسر ژاپن خود را برای شرکت در انتخابات عمومی این کشور که فردا یکشنبه 30 اوت برگزار می شوند آماده می کنند.

بیشتر نظرسنجی ها نشان می دهد که حزب حاکم لیبرال دموکراتیک، به دلیل نارضایی مردم از رکود اقتصادی و نرخ بالای بیکاری، از رقیب خود حزب دموکراتیک، شکست خواهد خورد.

حزب لیبرال دموکراتیک بیش از 50 سال به صورت بلا وقفه ( به استثنای یک سال) زمام حکومت را در ژاپن در دست داشته است.

تارو آسو، نخست وزیر ژاپن و رهبر حزب لیبرال دموکراتیک از مردم ژاپن خواسته که از طرفداری این حزب دست برندارند و می گوید برای پایان کامل رکود اقتصادی باید منتظر بمانند.

آقای آسو معتقد است که بیرون آمدن ژاپن از بدترین رکود اقتصادی دهه های اخیر به تازگی شروع شده است و به طرفدارانش می گوید باید این بهبود نسبی اقتصادی را مدیون او باشند.

تارو آسو از طرفداران خود درخواست کرده به او فرصت دهند تا برنامه بهبود اقتصادی ژاپن را تکمیل کند.

وی همچنین این سئوال را مطرح می کند که آیا حزب دموکراتیک که تجربه حکومت کردن ندارد خواهد توانست کشور را اداره کند؟

ولی یوکیو هاتویاما، رهبر حزب دموکراتیک می گوید دوره حکومت حزب لیبرال دموکرات به پایان خود نزدیک شده است.

مخالفان، قول افزایش کمک های رفاه اجتماعی را داده و از جمله وعده می دهند که هر ماه معادل 250 دلار برای هر فرزند، به خانواده ها کمک کنند.

حزب دموکراتیک همچنین متعهد شده که کنترل سیاست گذاری را از دست "بوروکراسی بیش از حد قدرتمند" خارج کند.

آقای هاتویاما می گوید در نظر دارد از سیاست حمایت دولت از شرکت ها که از پایان جنگ جهانی دوم سیاست دولت ژاپن بوده فاصله گرفته و در عوض از مصرف کنندگان و کارگران پشتیبانی کند.

تحلیلگران می گویند احتمالا بسیاری از رأی دهندگان از انتخابات برای اعلام سرخوردگی خود از نحوه برخورد دولت با رکود اقتصادی استفاده خواهند کرد.

برخی نیز معتقدند که ژاپنی ها که بیش از نیم قرن است شاهد حکومت حزب لیبرال دموکراتیک هستند، صرفا برای تغییر به حزب مخالف رأی خواهند داد و به برنامه این حزب توجه چندانی ندارند.

انتظار می رود رقم بالایی از واجدین شرایط در رأی گیری شرکت کنند.

مطالب مرتبط