براون:ممکن است نیروهای بریتانیا در افغانستان افزایش یابد

گوردن براون
Image caption این چهارمین سفر آقای براون به افغانستان در سال جاری میلادی است

نخست وزیر بریتانیا گفته است که ممکن است تعداد سربازان این کشور در افغانستان را افزایش دهد.

گوردن براون که در سفری غیر منتظره به افغانستان رفته، گفته که ممکن است در آینده نیروهای بیشتری برای کمک به آموزش ارتش افغانستان به این کشور اعزام شود.

این چهارمین سفر آقای براون به افغانستان در سال جاری میلادی است. او در جریان سفرش همچنین قول داد که خودروهای زرهی جدیدی هم برای حمایت از جان سربازان بریتانیایی در مقابل بمب های کنار جاده ای، به افغانستان فرستاده خواهد شد.

در هفته های اخیر تعداد سربازان بریتانیایی که در حال گشت زنی کشته شده اند، افزایش یافته و همین موضوع موجب ابراز نگرانی در بریتانیا از بابت استاندارد تجهیزاتی است که در اختیار سربازان بریتانیایی قرار دارد، شده است.

مردم بریتانیا هم اخیرا بیشتر از گذشته خواهان بازگرداندن سربازان این کشور از افغانستان شده اند.

آقای براون در دیدار کوتاهش از شهر هلمند در جنوب افغانستان، با حامد کرزی، رئیس جمهوری افغانستان و عبدالله عبدالله، رقیب اصلی او در انتخابات ریاست جمهوری، گفتگویی تلفنی داشت.

آرای اندکی بیش از یک سوم حوزه های رای گیری در سراسر افغانستان شمرده شده است و تازه ترین نتایج نشان می دهد که آقای کرزی تا کنون بیش از رقبایش رای دارد. عبدالله نیز در حدود 30 درصد از آراء را کسب کرده است. تعداد آراء لازم برای پیروزی در انتخایات 51درصد کل آراء است.

افزایش تلفات بریتانیا در افغانستان

در طی چند هفته گذشته تعداد سربازان بریتانیا که در افغانستان کشته شده اند افزایش یافته است. تلفات نیروهای بریتانیایی در افغانستان از سال 2001 تاکنون بیش از 200 نفر اعلام شده است.

ارتش بریتانیا به ویژه در هفته های اخیر متحمل سنگین ترین تلفات در افغانستان شده است اما رئیس ستاد ارتش بریتانیا پیروزی در افغانستان را ممکن دانست.

ژنرال دیوید ریچارز چندی پیش گفت: رسیدن به هدف مورد نظر بریتانیا به "زمانی زیاد و سرمایه گذاری قابل توجه" نیازمند است و افزود :"به خاطر داشته باشیم که ما در تلاش نیستیم افغانستان را به سوئیس بدل کنیم."

ژنرال ریچاردز گفت برای گسترش ارتش ملی افغانستان و تقویت نیروی پلیس به تلاش گسترده ای نیاز است و تنها آن زمان است که بریتانیا می تواند از گستره نقش نظامی خود در افغانستان بکاهد.

از این رو او گفت بریتانیا در 30 تا 40 سال آینده برای ایفای نقش در مواردی همچون کمک به توسعه، کشور داری و اصلاح بخش امنیت، در افغانستان حضور خواهد داشت.

این فرمانده نظامی بار دیگر از دولت بریتانیا خواست سربازان و تجهیزات بیشتری به افغانستان اختصاص دهد.

با این حال گزارشگران می گویند متقاعد کردن مردم بریتانیا به ادامه حضور نیروهای بریتانیایی در افغانستان کار ساده ای نیست.

.

مطالب مرتبط