سناتور کندی در کنار قبر دو برادرش به خاک سپرده شد

سناتور ادوارد کندی
Image caption تد کندی با چهل و هفت سال حضور در سنای آمریکا، از سناتورهای پرنفوذ دموکرات بود

جسد سناتور دموکرات ادوارد کندی در نزدیکی قبر دو برادرش جان اف کندی و رابرت کندی در قبرستان ملی آمریکا به خاک سپرده شد.

قبرستان ملی آمریکا که توسط وزارت دفاع آمریکا (پنتاگون) اداره می شود، در ناحیه آرلینگتون ایالت ویرجینیا در حاشیه واشنگتن، پایتخت آمریکا واقع است.

سناتور ادوارد (تد) کندی که از او به عنوان "آخرین شیر مجلس سنا" نام برده می شود، چهارشنبه گذشته در سن 77 سالگی در شهر بوستون در اثر ابتلا به سرطان مغز درگذشت. او جوانترین برادر در خانواده پرنفوذ کندی بود و به مدت 47 سال نمایندگی ایالت ماساچوست را در سنای آمریکا بر عهده داشت. سناتور کندی در این مدت به عنوان یکی از مدافعان سرسخت حقوق طبقه محروم در این کشور شناخته می شد.

او روز شنبه (29 اوت) در قبرستان ملی آمریکا در دفن شد.

کشته شدگان جنگ های آمریکا از جنگ داخلی این کشور در قرن 19 میلادی تا جنگ های عراق و افغانستان در این قربستان به خاک سپرده شده اند.

مراسم تشییع جنازه این سیاستمدار آمریکایی روز شنبه از بوستون آغاز شد. جیمی کارتر، بیل کلینتون و جورج دابلیو بوش، روسای جمهوری پیشین آمریکا در این مراسم حضور داشتند.

باراک اوباما، رئیس جمهوری آمریکا، طی نطق خود در این مراسم، سناتور کندی را روح حزب دموکرات و مدافع مردم فقیر خواند.

سناتور کندی یکی از با نفوذترین سیاستمداران دموکراتی بود که در مرحله مقدماتی انتخابات ریاست جمهوری آمریکا از باراک اوباما در مقابل هیلاری کلینتون حمایت کرد.

جسد وی روز شنبه از بوستون به مقابل کنگره آمریکا در واشنگتن آورده شد.

هزاران نفر برای وداع با این سیاستمدار لیبرال در بیرون ساختمان کنگره جمع شده بودند.

کاروانی از خودروهای سیاه رنگ سپس تابوت پوشیده در پرچم آمریکای سناتور کندی را به قبرستان ملی آمریکا در حاشیه شهر واشنگتن منتقل کرد.

وی که یکی از لیبرال ترین اعضای مجلس سنای آمریکا و حزب دموکرات بود، در تدوین تعدادی از طرح های مهم اجتماعی، به خصوص در زمینه های خدمات درمانی و حمایت از سالمندان، مشارکت فعالی داشت.

ادوارد کندی به خاطر موضعگیری های خود در قبال موضوعاتی مانند پیشبرد حقوق مدنی اقلیت ها، مخالفت با جنگ و حمایت از حرکت های صلح طلبانه هم معروف بود.

با این همه، دلیل اصلی شهرت ادوارد کندی تعلق او به یکی از سرشناس ترین خاندان های سیاسی در تاریخ معاصر آمریکا بود که برخی اعضای آن از اشتهار جهانی برخوردار شدند.

جان اف کندی، بزرگترین برادر ادوارد، در سال 1961 با برنامه ای حاوی اصلاحات سیاسی و مبارزه با محرومیت های مدنی و فساد به ریاست جمهوری انتخاب شد و در سال 1963، در یک سوء قصد جان خود را از دست داد.

دیگر برادر او، رابرت کندی، از سال 1961 تا 1964 به عنوان دادستان کل ایالات متحده، تلاش خود را بر مبارزه با گروه های قدرتمند جنایی متمرکز کرد و پس از عضویت در سنا در سال 1965، به اقداماتی در همین زمینه ادامه داد.

رابرت کندی در سال 1968 و در حالیکه برای کسب نامزدی حزب دموکرات در انتخابات ریاست جمهوری مبارزه می کرد ترور شد.

مطالب مرتبط