نتانیاهو: در مورد ساخت و سازها تصمیمی نگرفتیم

بنیامین نتانیاهو، نخست وزیر اسرائیل روز یکشنبه اعلام کرد که این کشور هنوز در مورد درخواست آمریکا برای تعلیق کلیه فعالیت های شهرک سازی در مناطق اشغالی تصمیم نگرفته است.

نخست وزیر راستگرای اسرائیل در واکنش به گزارش های منتشر شده مبنی بر موافقت اسرائیل با تعلیق 9 ماهه ساخت و سازها در کرانه غربی به رادیو اسرائیل گفت که در این مورد هنوز به نتیجه گیری نرسیده است.

او در آستانه نشست هفتگی دولت گفت آنچه در رسانه ها منعکس شده، شایعات است و اسرائیل هنوز با چیزی موافقت نکرده و به گفت و گو با آمریکا بر سر این موضوع ادامه خواهد داد.

آمریکا خواهان توقف فعالیت های شهرک سازی اسرائیل در اراضی اشغالی است ومقام های آمریکا از جمله باراک اوباما، رئیس جمهور این درخواست را مطرح کرده اند.

آقای اوباما در حال حاضر بر روی طرح صلحی کار می کند که قرار است پائیز امسال عرضه شود.

مقام های اسرائیل می گویند از زمان روی کار آمدن آقای نتانیاهو، مجوز برگزاری مناقصه های جدید برای ساخت شهرک های جدید صادر نشده است.

این در حالی است که گروه های فعال صلح اسرائیلی می گویند ساخت و سازهای اسرائیل در اراضی اشغالی کماکان ادامه دارد.

فلسطینیان برای شروع مذاکرات با اسرائیل شرط توقف ساخت و سازها را مطرح کرده اند اما آقای نتانیاهو تا کنون با تعلیق کامل شهرک سازی ها مخالفت کرده است.

آقای نتانیاهو همچنین گفته است که بر سر بیت المقدس سازش نخواهد کرد و این در حالی است که فلسطینی ها خواهان تشکیل کشور مستقل خود با پایتختی بیت المقدس شرقی هستند.

تمام شهرک های یهودی نشین در مناطق فلسطینی مطابق قوانین بین المللی غیر قانونی هستند. اسرائیل این تفسیر را رد می کند.

آقای نتانیاهو این هفته در لندن با جورج میچل، فرستاده ویژه باراک اوباما ملاقات کرد و قرار است هفته آینده نیز با او دیدار کند.

مطالب مرتبط