انتخابات ژاپن احتمالا به حکومتی پنجاه ساله پایان می دهد

Image caption گفته شده شمار رای دهندگانی که در مراکز رای دهی حاضر شده اند از سال 2005 بیشتر بوده است

انتخابات سراسری در ژاپن در جریان است و به نظر می رسد که نتیجه آن برای این کشور واقعه ای تاریخ ساز باشد.

نظرسنجی هایی که اخیرا در ژاپن صورت گرفته به این ذهنیت دامن زده است که بعد از نیم قرن ریاست حزب لیبرال دموکرات بر این کشور، دولت بعدی توسط حزب دموکراتیک تشکیل خواهد شد.

ژاپن به طور بی سابقه ای با آمار بالای بیکاری مواجه است و اقتصادش برای بیرون خزیدن از رکود دست و پا می زند.

مراکز رای گیری در ساعت هشت شب به وقت محلی (یازده صبح به وقت گرینویچ)، به روی رای دهندگان بسته خواهد شد و رسانه های ژاپن بلافاصله بعد از آن نتیجه اولین نظرسنجی هایی را که بر اساس گفتگو با مردم در این زمینه انجام داده اند، اعلام خواهند کرد.

ناظران انتظار داشته اند که علیرغم هوای بسیار گرم و نامناسب و هشدارهای دولت در باره اپیدمی آنفلوانزای خوکی در نقاط مختلف ژاپن، شمار شرکت کنندگان در رای دهی بالا باشد.

وزارت کشور ژاپن گفته است که قبل از ظهر امروز (به وقت محلی)، بیش از 21 درصد از رای دهندگان رای خود را به صندوق رای انداختند که نزدیک به یک درصد از رای گیری هایی که در همین مدت زمان در سال 2005 انجام گرفت، بالاتر است.

در آن سال جونیچیرو کوئیزومی، از حزب لیبرال دموکرات با اکثریت آرا بار دیگر به ریاست دولت درآمد.

حزب محافظه کار لیبرال دموکرات، که در حال حاضر تارو آسو، نخست وزیر ژاپن، بر صدر آن نشسته، حاکمیت این کشور را از سال 1955 بر عهده داشته است. این حزب در این دوره زمانی فقط یازده ماه حزب حاکم ژاپن نبوده است.

نظرسنجی هایی که توسط رسانه های ژاپن انجام شده پیش بینی کرده است که حزب دموکراتیک ژاپن از 480 کرسی پارلمان، بیش از سیصد کرسی را از آن خود خواهد کرد.

تحلیلگران می گویند رای دهندگان حزب لیبرال دموکرات را به خاطر مشکلات اقتصادی فعلی در این کشور سرزنش می کنند و به قدر کافی خشمگین هستند که خواهان تغییر در نظام حکومتی این کشور باشند.

خبرگزاری فرانسه به نقل از توشیرو ناکامورا، بازنشسته ای 68 ساله در توکیو، پایتخت ژاپن، آورده است: "ما اکنون به تغییر نیاز داریم. برای مدتهاست که یک حزب بر سیاست ملی کشورمان تسلط داشته است."

مطالب مرتبط