'پیروزی چشمگیر' مخالفان در انتخابات ژاپن

هاتویاما
Image caption پوسترهای آقای هاتویاما رهبر مخالفان همه جا دیده می شد

با پایان انتخابات عمومی در ژاپن و آغاز شمارش آراء چنین به نظر می رسد که حکومت 50 ساله حزب لببرال دموکراتیک بر این کشور در حال پایان است.

نظرسنجی از حدود 400 هزار نفری که رای خود را به صندوق انداخته اند، نشان می دهد که حزب مخالف دموکراتیک موفق شده در مجلس سفلای پارلمان ژاپن، 300 کرسی از 480 کرسی را به دست آورد.

با یک چنین پیروزی گسترده ای، یوکیو هاتویاما، رهبر این حزب خواهد توانست تارو آسو، نخست وزیر کنونی را ناچار به کناره گیری کرده و احتمالا در ظرف چند هفته آینده کابینه جدیدی تشکیل دهد.

این حزب هم اکنون کنترل مجلس اعلای پارلمان ژاپن را با کمک احزاب کوچکتر در دست دارد.

تارو آسو، گفته است او مسئولیت 'شکست بسیار سخت' را پذیرفته و قصد دارد از رهبری حزب لیبرال دموکراتیک استعفا دهد.

خشم ژاپنی ها از یک رشته رسوایی های مالی و از بین رفتن سوابق و مدارک پرداخت حقوق بازنشستگی به میلیون ها بازنشسته، سبب شد که در سال 2007 حزب مخالف بتواند در مجلس اعلای پارلمان کشور از اکثریت برخوردار شود.

پیروزی حزب دموکراتیک در انتخابات سبب کناره گیری حزب حاکم پس از 50 سال حکومت بلا وقفه ( به استثنای 11 ماه) خواهد شد.

با وجود باران شدید و هشدار دولت در مورد خطر شیوع بیماری آنفلوانزای خوکی، استقبال مردم از رای گیری قابل توجه بود.

وزارت کشور ژاپن گفته بودکه قبل از ظهر امروز (به وقت محلی)، بیش از 21 درصد از رای دهندگان رای خود را به صندوق رای انداختند که نزدیک به یک درصد از رای گیری هایی که در همین مدت زمان در سال 2005 انجام گرفت، بالاتر است.

تحلیلگران می گویند رای دهندگان حزب لیبرال دموکراتیک را به خاطر مشکلات اقتصادی فعلی در این کشور سرزنش می کنند و به قدر کافی خشمگین هستند که خواهان تغییر در نظام حکومتی این کشور باشند.

مطالب مرتبط