'شبکه القاعده در حمله به رئیس تشکیلات امنیتی عربستان دست داشته'

امیر محمد بن نایف
Image caption تشکیلات امیر محمد مسئول اصلی حفظ امنیت سعودی است

یک سایت اینترنتی متعلق به گروهی از پیکارجویان اسلامی، مدعی شده شخصی که در صدد کشتن امیر محمد بن نایف، معاون وزیر کشور عربستان سعودی بر آمده بود از اعضای شبکه القاعده فعال در شبه جزیره عربستان سعودی بوده است.

گفته شده نام این شخص در فهرست اسامی کسانی قرار داشته که دولت عربستان سعودی در ارتباط با تروریسم در تعقیب آنان بوده است.

در این بیانیه اینترنتی گفته شده این شخص که عبدالله الاثیری نام دارد، به بهانه تسلیم کردن خود از یمن وارد عربستان سعودی شده بود.

این شخص از ماموران خواسته بود ترتیب ملاقات وی با امیر محمد بن نایف، را فراهم آورند و هنگامی که به هواپیمای خصوصی او برده شده بود، بمبی را که با خود داشت منفجر کرده بود.

محمد بن نایف، از حادثه سوء قصد جان سالم به در برد و تنها جراحات سطحی برداشت.

مقامات عربستان سعودی روز جمعه، 28 اوت (6 شهریور)، گزارش کردند که امیر محمد بن نایف، شامگاه روز قبل، هنگام عزیمت به یک میهمانی افطار در شهر جده، هدف حمله یک بمبگذار انتحاری قرار گرفت.

در این حادثه، به کس دیگری آسیب جدی وارد نیامد.

در یک سخنرانی تلویزیونی، محمد بن نایف گفت که چنین حملاتی تنها عزم دولت عربستان سعودی را برای ریشه کن ساختن افراطیون در کشور تقویت می کند.

امیر محمد بن نایف، برادر زاده ملک عبدالله و فرزند امیر نایف بن عبدالعزیز آل سعود، معاون دوم نخست وزیر و وزیر کشور عربستان سعودی است و از او به عنوان یکی از مقامات موثر در مقابله با فعالیت های گروه های تندرو ضد دولتی در این کشور یاد می شود.

این گروه ها که از آنان با عنوان گروه های جهادی و سلفی یاد می شود دولت سعودی را متهم می کنند که برداشت درستی از اسلام ندارد و خود را پیروان راستین اسلام می دانند و برای برپا کردن یک حکومت اسلامی مورد نظر خود در عربستان و گسترش آن به سایر ممالک اسلامی، عملیات خشونت آمیز را لازم می دانند.

مطالب مرتبط