انفجار در سوات چهارده نفر را کشت

Image caption هدف حمله روز یکشنبه استخدامی های تازه پلیس پاکستان در شهرستان مینگورا بوده است

مقام های پاکستان می گویند دست کم چهارده نفر که برای آموزش به پاسگاه پلیسی در دره سوات مراجعه کرده بودند، در انفجاری انتحاری کشته شده اند.

بمبگذار انتحاری که وانمود کرده بود از جمله استخدامی های جدید پلیس است، با لباس مبدل وارد ساختمان پلیس در شهر مینگورا در دره سوات شده بود.

گزارش ها حاکی است که به دنبال رخداد انفجار، تیراندازی هایی نیز رخ داده است.

هیچ گروهی مسئولیت این حمله را بر عهده نگرفته است. اما اورلا گوئرین، گزارشگر بی بی سی در اسلام آباد، می گوید احتمالا مقام ها به اعضای طالبان این کشور مظنون هستند.

اخیرا نیروهای امنیتی پاکستان اعلام کردند بعد از سه ماه عملیات نظامی توانسته اند شهر مینگورا و مناطق اطراف آن در شمال شرقی پاکستان را از عوامل طالبان پاک سازی کنند.

مینگورا شهرستان اصلی در دره سوات تلقی می شود.

روز گذشته (29 اوت)، ارتش پاکستان گفت که یکی از اردوگاه های اصلی برای آموزش بمبگذران انتحاری را نابود کرده است.

حکیم الله محسود، رهبر جدید طالبان در پاکستان، وعده داده است که انتقام مرگ بیت الله محسود را خواهد گرفت. رهبر سابق طالبان پاکستان در جریان حمله هواپیماهای بدون سرنشین آمریکا کشته شد.

تصاویر تلویزیونی اجساد کشته شدگان بمبگذاری روز یکشنبه (30 اوت)، را نشان داده است که از مقابل ساختمان پلیس بیرون کشیده می شده اند. این پاسگاه پلیس پیش از این هم هدف حمله قرار گرفته بود.

یوسف رضا گیلانی، نخست وزیر پاکستان، کشتار در پاسگاه پلیس سوات را محکوم کرده است و دستور داده در این ارتباط تحقیقات انجام شود. او گفت که دولتش مصمم است به مبارزه با پیکارجویان ادامه دهد.

وقتی سه ماه درگیری میان نیروهای امنیتی و پیکارجویان طالبان در اوج خود بود، حدود دو میلیون نفر پاکستانی آواره شدند.

درگیری های پراکنده همچنان در این منطقه ادامه دارد اما شماری از ساکنان دره سوات از ماه گذشته اقدام به بازگشت به این منطقه کرده اند.

روز پنجشنبه (27 اوت)، 22 تن از نیروهای امنیتی پاکستاتن در یک حمله انتحاری که در ایست بازرسی خیبر، واقع در مرز این کشور با افغانستان کشته شدند.

مطالب مرتبط