آتش سوزی ناحیه لس آنجلس 'از کنترل خارج است'

مهار آتش با هواپیما در لس آنجلس، 30 اوت
Image caption تلاش برای مهار این آتش سوزی که به مراکز شهری نزدیک شده است ادامه دارد

مقام های ایالت کالیفرنیا می گویند یک آتش سوزی طبیعی در کوه های نزدیک لس آنجلس 12 هزار ساختمان را تهدید می کند و همچنان در حال گسترش است.

گرمای هوا در چهار روز گذشته که از لحاظ شدت دما یک رکورد به حساب می آید به این آتش سوزی ها دامن زده است.

دستور تخلیه حدود 10 هزار منزل مسکونی صادر شده و آرنولد شوارتزنگر فرماندار ایالت آتش سوزی را "به طور کامل خارج از کنترل" توصیف کرده است.

حدود دو هزار مامور آتش نشانی سعی دارند این آتش که تاکنون بیش از 142 کیلومتر مربع از جنگل های اطراف لس آنجلس را سوزانده است مهار کنند.

دوده و خاکستر این آتش سوزی آسمان منطقه را گرفته و روز یکشنبه حتی این دوده بر ساختمان ها و اتومبیل هایی در مرکز لس آنجلس نشست.

مقام ها گفتند که آتش به صورتی غیرقابل مهار در هر سو در حرکت است اما نیروی امدادی تلاش خود را بر ضلع شمالی آن که به سرعت پیش می رود متمرکز کرده است.

ماموران آتش نشانی همچنین سعی دارند مانع بالا رفتن شعله های آتش از "کوه ویلسون" در جنگل ملی لس آنجلس شوند جایی که تعداد زیادی آنتن های مخابراتی و یک رصدخانه قدیمی قرار دارد.

مقام های آتش نشانی گفتند که آتش در روز یکشنبه به سه کیلومتری آنتن ها رسید.

پس از آنکه سه شهروند دچار سوختگی شدید شدند، آقای شوارتزنگر مردم را ترغیب کرد از دستور تخلیه اطاعت کنند.

او که هفته گذشته وضعیت اضطراری اعلام کرده بود گفت: "کسانی بودند که گوش نکردند و سه نفر دچار سوختگی شدند که حالشان وخیم است چون به دستورات عمل نکردند."

تاکنون حدود هزار خانه تخلیه شده است و مقام ها گفتند که آتش سوزی تنها به میزان 5 درصد مهار شده است.

بخش هایی از شهرهای آلتادینا، گلندل، پاسادینا و لا کرسنتا نیز دستخوش آتش شده است.

دیوید ویلیس خبرنگار بی بی سی در لس آنجلس می گوید که با توجه به پیش بینی ها در مورد داغ بودن هوا در روزهای آتی، گمان می رود که آتش سوزی تا یک هفته دیگر مهار نشود.

آتش سوزی های طبیعی یکی از پدیده های معمول در کالیفرنیا در فصل های تابستان و پاییز است اما به ندرت تا این اندازه به مراکز جمعیتی نزدیک می شود.

هم اکنون آتش سوزی های طبیعی دیگری نیز هم اکنون در مرکز و شمال کالیفرنیا در جریان است.

مطالب مرتبط