چالش های پیش روی رهبر جدید ژاپن

Image caption آقای هاتویاما به عنوان "اوباما"ی ژاپن شهرت پیدا کرده است

یوکیو هاتویاما، رهبر حزب دموکراتیک ژاپن که پیروزی حزب او در انتخابات عمومی این کشور، با اختلاف زیاد نسبت به حزب حاکم لیبرال دموکرات رخ داد، با چالش های متعددی رو برو است.

پیش از انتشار نتیجه رسمی انتخابات، نظر سنجی های انجام شده در شعب رای گیری حکایت از شکست حزب لیبرال دموکرات داشت که از سال 1955 تقریبا به طور بی وقفه حکومت را در ژاپن در دست داشته است.

انتظار می رود کابینه جدید ژاپن در میانه سپتامبر 2009 اعلام شود و حزب آقای هاتویاما نیز در تلاش است ائتلافی را با دو حزب مخالف کوچکتر تشکیل دهد تا در مجلس علیای پارلمان هم حمایت مورد نظر خود را کسب کند.

هرچند ابعاد پیروزی حزب دموکراتیک ژاپن به اندازه ای بوده که جهت موازنه قدرت در مجلس سفلای پارلمان ژاپن 180 درجه تغییر کرده و شرایطی تقریبا عکس شرایط پیش از انتخابات از نظر شمار نمایندگان عضو هر حزب (با اکثریت 308 رای به 119 رای به سود حزب دموکراتیک) ایجاد خواهد شد، با این وجود فردی که در آینده به نزدیک به هدایت ژاپن خواهد پرداخت، با مسائلی نیز روبروست.

اقتصاد ژاپن، پس از گذراندن بدترین دوران رکود پس از جنگ جهانی دوم، دوباره روندی صعودی را در پیش گرفته اما هنوز تلاش هایی برای ایجاد روند رشد پایدار صورت می گیرد.

آمار بی کاری در ژاپن، دومین اقتصاد بزرگ جهان، به میزان بی سابقه ای بالا رفته است و اقراض ملی این کشور نزدیک دو برابر تولید ناخالص ملی این کشور رسیده است.

با این وجود نخست وزیر آتی ژاپن باید قول خود برای گسترش سیستم رفاه اجتماعی را نیز، که از جمله برنامه پرداخت ماهانه 275 دلار به ازاء هر کودک به خانواده ها را در بر می گیرد، عملی کند، که هدفی پرهزینه محسوب می شود.

هدف این برنامه تشویق زنان به داشتن فرزند بیشتر است، زیرا متوسط سن جمعیت ژاپن به سرعت در حال افزایش است و جمعیت این کشور رو به کاهش، که تهدیدی جدی برای آینده طولانی مدت این کشور محسوب می شود.

شیوه جدید

آقای هاتویاما همچنین انتظار درباره تغییر نحوه اداره ژاپن را نیز افزایش داد.

به مدت چندین دهه "مثلث آهنین"، متشکل از حزب لیبرال دموکرات، شرکت های بزرگ و بوروکراسی در حرکت ژاپن از وضعیت کشوری شکست خورده در جنگ جهانی دوم به کشوری قدرتمند در عرصه اقتصادی نقش ایفاء کردند.

اما آقای هاتویاما وعده داده است که از قدرت و نفوذ دستگاه بوروکراسی بکاهد که شاید بتوان آن را هدفی جاه طلبانه برای دولتی تازه کار و جواب ناآزموده نلقی کرد.

حزب پیروز ائتلاف ژاپن با آمریکا را مسئله ای حساس خوانده و اعلام کرده که می خواهد روابط خود با آمریکا را خوب نگه دارد.

اما این حزب همچنین اعلام کرده که قصد دارد در روابط خارجی و مسائل دیپلماتیک مستقل تر از آمریکا عمل کند و به تقویت روابط با همسایگان آسیایی خود بپردازد.

پس از روی کار آمدن سه نخست وزیر از حزب لیبرال دموکرات در سه سال اخیر که همگی ناشایسته قلمداد شدند، مردم ژاپن به شدت به آغازی تازه نیاز دارند.

رای مردم ژاپن را باید به همان اندازه که شاهدی بر تایید حزب دموکراتیک ژاپن محسوب کرد، نشانی از بیزاری مردم ژاپن از حزب لیبرال دموکرات نیز قلمداد نمود.

اما مردم ژاپن به آقای هاتویاما اکثریتی قاطع و نیروی کافی در دستگاه قانون گذاری این کشور را هدیه داده اند که تغییرات مورد نظر آنها را در پارلمان به تصویب برساند.

چالش اصلی او این است که مردم را ناامید نکند.

مطالب مرتبط