آمریکا 'به استراتژی جدیدی برای افغانستان نیاز دارد'

Image caption گزارش ژنرال مک کریستال صراحتا خواستار افزایش نیروهای خارجی در افغانستان نشده است

یک فرمانده بلندپایه آمریکایی در افغانستان خواستار بازبینی و تغییر استراتژی نظامی آمریکا در افتغانستان شد و تلویحا استراتژی کنونی را ناموفق دانست.

ژنرال استانلی مک کریستال، در یک برآورد راهبردی اعلام کرد هرچند وضعیت افغانستان "جدی" است اما کماکان امکان دستیابی به موفقیت وجود دارد.

این گزارش هنوز منتشر نشده است اما برخی منابع می گویند ژنرال مک کریستال محافظت از مردم افغانستان در برابر طالبان را اولویت اصلی خود قلمداد می کند.

در این گزارش خواسته صریحی برای افزایش شمار سربازان در افغانستان مطرح نشده است.

ژنرال مک کریستال در برآورد خود که به شکل یک بیانیه اعلام شد دستیابی به موفقیت در افغانستان را نیازمند "تغییر استراتژی عملیاتی، تعهد، اراده و افزایش هماهنگی در تلاش ها" دانست.

گزارش این فرمانده نظامی در شرایطی منتشر شده که انتظار می رود نتایج انتخابات ریاست جمهوری افغانستان به زودی اعلام شود.

در این گزارش آمده است که مردم افغانستان از نظر اطمینان خاطر به شرایط زندگی با یک بحران مواجه هستند زیرا جنگ با طالبان به بهتر شدن زندگی آنها منجر نشده است.

Image caption آقای مک کریستال تاکید می کند که باید برخی شیوه های سابق نیروهای خارجی در افغانستان تغییر کند.

ژنرال مک کریستال می گوید هدف این است که در این مبارزه نیروهای افغانستان پیشرو باشند اما به گفته او، ارتش این کشور تا سه سال، و پلیس، بیشتر از آن، قادر به در اختیار گرفتن کامل امور نخواهند بود.

این فرمانده نظامی بر اهمیت نگه داشتن کنترل روستاهایی که از طالبان گرفته می شود تاکید کرد و افزود در صورتی که بتوان مشکل اشتغال را برای نیروهای بالقوه و بالفعل طالبان حل کرد، بیش از 60 درصد مشکل رویارویی با طالبان حل خواهد شد.

از زمانی که باراک اوباما در ماه مه سال جاری دستور تقویت قوا در افغانستان را صادر کرد بیش از 30 هزار سرباز آمریکایی به افغانستان اعزام شدند که شمار سربازان آمریکایی در این کشور را تقریبا دو برابر ساخت و تعداد سربازان غربی مستقر در افغانستان را به 100 هزار نفر رساند.

این در شرایطی است که بر اساس تازه ترین نظر سنجی ها در آمریکا، که به صورت مشترک توسط واشنگتن پست و شبکه ABC انجام شده، اکنون تنها 49 درصد آمریکایی ها جنگ در افغانستان را ارزشمند می دانند.

در روز شنبه 29 اوت که گوردون براون، نخست وزیر بریتانیا سفری اعلام نشده به افغانستان انجام داد گفت امکان دارد شمار نیروهای بریتانیا در افغانستان و تجهیزات در اختیار این نیروها افزایش پیدا کند، اما ژنرال مک کریستال در برآورد خود از لزوم تغییر راهبرد، به سمت توانمند ساختن افغان ها برای ریشه کن کردن طالبان سخن می گوید.

مطالب مرتبط