عراق از صربستان خواست هواپیماهای میگ را پس دهد

Image caption برخی کارشناسان در باره امن بودن پرواز با میگ-21 ابراز تردید کرده اند

مقام های عراق می گویند با صربستان سرگرم مذاکره اند تا نوزده جت جنگنده این کشور را باز پس بگیرند. این هواپیماها در اواخر دهه هشتاد میلادی برای تعمیر به صربستان فرستاده شده بود.

وزارت دفاع عراق گفت هیئتی را به صربستان اعزام کرده است تا با مقام های صرب در باره تعمیر هواپیماهای میگ عراق و پس گرفتن آنها از این کشور گفتگو کند.

یکی از سخنگویان وزارت دفاع عراق گفت که این جت های جنگنده برای عراق مهمند چون نیروی هوایی این کشور با این که مجهز به هلیکوپتر است جت های جنگنده ای که قابل استفاده باشد، ندارد.

گفته می شود که دو جت جنگنده میگ آماده استفاده فوری است. وضعیت میگ های دیگر افشا نشده است.

میگ های به جای مانده از زمان صدام حسین

وزارت دفاع عراق می گوید رژیم صدام حسین، رهبر سابق عراق، در سال های پایانی دهه هشتاد میلادی نوزده میگ را به صربستان فرستاد تا تعمیر شود.

این وزارتخانه با انتشار بیانیه ای گفته است که هیئت اعزامی از عراق به صربستان رفته است تا باز پس گیری هواپیماها را آغاز کند و همچنین "وجوه نقدی را که رژیم سابق عراق نا به جا خرج کرده است، احیا کند."

تحریم هایی که عراق پس از حمله نظامی علیه کویت در سال 1990، با آن مواجه شد، باعث شد بازگرداندن میگ های 21 و 23 در دوره ریاست صدام حسین بر این کشور غیرممکن شود.

خبرگزاری فرانسه روز دوشنبه (31 اوت)، به نقل از ژنرال محمد عسکری، سخنگوی وزارت دفاع عراق گزارش کرد: "وزارت دفاع سرگرم جستجو برای کشف دارایی ها و تجهیزات نظامی است که احتمال دارد حکومت سابق عراق در کشورهای آمریکا، فرانسه، ایتالیا، روسیه و برخی کشورهای عربی به امانت گذاشته باشد."

او به این خبرگزاری گفت: "عراق پیشتر دو کشتی خود را در مصر و دو کشتی دیگر را در ایتالیا رد یابی کرده است. ما در روسیه و فرانسه نیز هواپیماهای متعلق به عراق و همچنین برخی تجهیزات را ردیابی کرده ایم."

وزارت دفاع عراق در بیانیه ای که امروز منتشر کرده است، آورده: "ما موضوع تعمیر و احیای این هواپیماها به شرایطی قابل استفاده را با صرب ها در میان گذاشتیم. همه از نیاز عراق به جت های جنگنده واقفند."

مقام های این وزارتخانه می گویند که دو جت قابل استفاده فوری است و با صربستان توافق های اولیه در باره تعمیر هواپیماهای دیگر و باز پس فرستادن آنها انجام گرفته است."

خبرگزاری رویتر در گزارشی در این باره به این نکته اشاره کرده است که بیانیه وزارت دفاع عراق روشن نکرده چه زمانی متوجه شده است این میگ ها وجود خارجی دارد و در صربستان بوده است.

مطالب مرتبط