مدارکی در مورد آزادی عامل بمبگذاری لاکربی منتشر می شود

Image caption آزادی عبدالباسط علی مقراحی با انتقادهای بسیاری روبرو شده است.

دولت محلی اسکاتلند قصد انتشار مدارکی را دارد که بر اساس آنها تصمیم دولت این کشور مبنی بر آزادی عامل بمب گذاری لاکربی توجیه شده است.

عبدالباسط علی مقراحی عامل بمب گذاری لاکربی که مبتلا به سرطان پیشرفته پروستات است در 20 ماه اوت از زندانی در اسکاتلند آزاد و به لیبی بازگشت.

انتظار می رود این مدارک شامل جزییاتی از ملاقاتی باشد که در زندان گرینوک بین آقای مقراحی و کنی مک آسکیل ، وزیر دادگستری اسکاتلند صورت گرفته بود.

به گفته منابع دولتی بریتانیا، این مکاتبات نشان می دهد هیچ گونه بحثی در مورد حمایت دولت بریتانیا از این اقدام صورت نگرفته است.

کنی مک آسکیل، وزیر دادگستری اسکاتلند پیش ازاین، انتشارهر گونه گزارشی را که در آن گفته شده بود آزادی آقای مقراحی در چارچوب یک توافقنامه نفتی صورت گرفته، کاملا نادرست خوانده بود.

ایان واتسون، خبرنگار امور سیاسی بی بی سی می گوید در پی انتشار داستانهایی منفی درباره این جریان در مطبوعات ، دولت بریتانیا تمایل دارد بار دیگر بر این موضوع تاکید کند که هیچ گونه توافق محرمانه ای با لیبی در این باره وجود ندارد.

هنوز کاملا مشخص نیست که چه مدارکی قرار است در این باره منتشر شود.

گوردون براون، نخست وزیر بریتانیا، در گفتگویی با روزنامه فایننشیال تایمز گفت که به هنگام ملاقات سرهنگ معمر قذافی رهبر لیبی، در جریان نشست گروه هشت در یک ماه پیش و قبل از آزادی آقای مقراحی، او تاکید کرده که سرنوشت عبدالباسط علی مقراحی موضوعی است که تنها به دولت اسکاتلند مربوط می شود.

در همین حال دیوید کامرون، رهبر حزب محافظه کار، از آقای براون خواسته تا بگوید که آیا او موافق بوده آقای مقراحی باید آزاد شود ؟

به گفته آقای کامرون آزادی عبدالباسط علی مقراحی از روی ترحم ، تصمیمی نامناسب بوده است.

تصمیم به انتشار این مدارک در اسکاتلند در حالی صورت می گیرد که انتقادهای شدیدی از سوی مخالفان به گرفتن این تصمیم ابراز شده است.

مطالب مرتبط