هوگو چاوز بار دیگر به ایران سفر می کند

احمدی نژاد و چاوز
Image caption احمدی نژاد و چاوز روابط نزدیکی با یکدیگر برقرار کرده اند

هوگو چاوز، رئیس جمهوری ونزوئلا، به زودی به تهران سفر می کند.

به گزارش منابع دولتی ونزوئلا، قرار است آقای چاوز در دیدار از تعدادی از "کشورهای دوست و برادر" در ماه سپتامبر، از لیبی، الجزایر، سوریه، روسیه، بلاروس و ایران دیدن و با مقامات ارشد این کشورها دیدار و گفتگو کند.

هوگو چاوز در ملاقاتی با نمایندگان رسانه های خبری در کاراکاس، پایتخت ونزوئلا، گفت که سفر به کشورهای برادر از اهمیت ویژه ای برخوردار است.

به گفته وی، برای مذاکراتی که قرار است در هر کشوری صورت گیرد، دستور کار مشخصی تعیین شده است.

رئیس جمهوری ونزوئلا هدف از اینگونه سفرها را تقویت نظام چند قطبی در جهان توصیف کرد و گفت که دوران جهان یک قطبی به سر آمده است.

در سفر به لیبی، هوگو چاوز در مراسم چهلمین سالگرد انقلاب آن کشور، که به یاد کودتای نظامی معمر قذافی، رهبر این کشور، برگزار می شود شرکت خواهد کرد.

سفر به تهران هفتمین سفر آقای چاوز به ایران است و وی پس از پادشاه عمان و رئیس جمهوری سوریه، سومین رهبر یک کشور خارجی است که از زمان اعلام انتخاب مجدد محمود احمدی نژاد به جمهوری اسلامی سفر می کند.

هوگو چاوز از جمله رهبران خارجی است که انتخاب مجدد محمود احمدی نژاد را به او تبریک گفت و اعتراضات مردم نسبت به آنچه که تقلب در انتخابات ایران خوانده شد را مورد انتقاد قرار داد.

آقای چاوز که تلاش او برای کسب قدرت با کودتای نظامی در سال 1992 ناکام ماند، پس از انتخاب به ریاست جمهوری در سال 1999، تاکنون در همین سمت بوده است.

در ماه فوریه، وی با برگزاری یک همه پرسی، محدودیت قانونی انتخاب مجدد یک فرد به ریاست جمهوری را لغو کرد.

منتقدان آقای چاوز گفته اند که هدف او تصدی مادام العمر ریاست جمهوری است.

هوگو چاوز روابط دوستانه ای با محمود احمدی نژاد داشته که زمینه ساز گسترش روابط دولت ایران با شماری از دولت های آمریکای لاتین بوده است.

مقامات دولت ایران حضور در این بخش از جهان را، که با همکاری و کمک های اقتصادی گسترده همراه بوده، یکی از دستاوردهای مهم سیاست خارجی خود دانسته اند.

در مقابل، مخالفان این سیاست با اشاره به تضعیف و تیرگی روابط جمهوری اسلامی با کشورهای اثرگذار جهان، تمرکز بر گسترش روابط با کشورهای آمریکای لاتین را بی فایده و هزینه آن را غیرقابل قبول دانسته اند.

مطالب مرتبط