لیبرمن برای مقابله با نفوذ ایران به آفریقا می رود

Image caption لیبرمن قرار است از اتیوپی، کنیا، غنا، نیجریه و اوگاندا دیدار کند

آویگدور لیبرمن، وزیر خارجه اسرائیل برای مقابله با نفوذ ایران در آفریقا و گسترش روابط سیاسی و اقتصادی به چند کشور آفریقایی سفر می کند.

سفر هشت روزه آفریقایی آقای لیبرمن امروز چهارشنبه، دوم سپتامبر شروع می شود. او قرار است از اتیوپی، کنیا، غنا، نیجریه و اوگاندا دیدار کند.

هیاتی متشکل از دیپلمات ها، تجار و مقام های نظامی در این سفر آقای لیبرمن را همراهی می کنند.

وزیر خارجه اسرائیل در اولین مرحله از سفر خود به آدیس آبابا، پایتخت اتیوپی می رود. سخنگوی آویگدور لیبرمن گفته است که این اولین سفر یک وزیر خارجه اسرائیل به آفریقای سیاه طی بیست سال گذشته است.

وزارت خارجه اسرائیل اعلام کرد که این سفر برای بهبود روابط با کشورهای آفریقایی است که این کشور برای سالیان زیاد از آن غافل بوده است.

در ماه ژوئیه امسال، آویگدور لیبرمن به سفر مشابهی به منطقه آمریکای جنوبی رفت و با سران چند کشور این منطقه دیدار کرد.

بیانیه وزارت خارجه اسرائیل خاطرنشان می کند که آقای لیبرمن در این سفر با رهبران آفریقایی دیدار می کند و در باره نگرانی های اسرائیل از تلاش های ایران برای افزایش نفوذ خود در این منطقه به گفت و گو می نشیند.

ایران تلاش هایی برای گسترش روابط خود با کشورهای آفریقایی و آمریکای لاتین کرده که این منجر به بروز نگرانی هایی در میان برخی کشورها از جمله اسرائیل و آمریکا شده است.

ایران به دلیل برنامه هسته ای خود از سوی اسرائیل متهم به تلاش برای دستیابی به سلاح هسته ای شده، اتهامی که ایران آن را رد می کند. ایران می گوید برنامه هسته ای این کشور مقاصد صلح آمیز دارد.

مطالب مرتبط