سال نو تحصیلی با فن جدید "معرفت اسلام"

Image caption شاگردان کلاسهای 7 و 8 در سال جدید تحصیل در هفته یک بار فن جدید "معرفت اسلام" را می آموزند

در برنامه تعلیمی مدارس همگانی تاجیکستان در سال نو تحصیلی برای بار نخست فن "معرفت اسلام" شامل شده است. این فن در کلاسهای ۸ و ۹ هفته ای یک ساعت تدریس می شود.

تدریس این فن جدید برای نورسان تاجیک در مکتبهای دولتی در میان جامعه طرفداران و مخالفان خود را دارد.

در حالی که گروههای مذهبی و سنتگرا از تصمیم وزارت آموزش و پرورش استقبال می کنند، برخی خانواده ها از آن نگرانند که احتمال تدریس این فن به شیوه یک طرفه به سود مذهب حنفیه در مکتبهای کشوری که خود را سکولار اعلام کرده است، بر ذهنیات کودکان و نوجوانان تاثیرات ناخوشایندی خواهد گذاشت.

"معرفت اسلام" پس از بحث و بررسیهای داغ پیرامون این موضوع در محافل مسئولان دولتی و روشنفکران تاجیک در برنامه تعلیمی مدارس تاجیکستان وارد شده است.

مسئولان وزارت آموزش و پرورش تاجیکستان دلیل این تصمیم را افزایش گرایش جوانان تاجیک به مذاهب و فرقه های غیرحنفی خواندند.

میرزاشریف شادی یف، مسئول بخش مدارس همگانی و کسبی وزارت آموزش و پرورش تاجیکستان در این باره به بی بی سی گفت: "شما می دانید که اخیرا در تاجیکستان طرفداران جریانهای مختلف اسلامی، از جمله سلفیها، افزایش یافته است. به نظر ما، این روند به سطح پایین آگاهی جوانان ما در باره اسلام، ریشه و هدفهای آن مربوط است. برای همین بهتر است که آنها در مکتب از تاریخ پیدایش و ارزشهای اسلام آگاه شوند."

Image caption ماماگل از این که در مدارس همگانی فن "معرفت اسلامی" تدریس می شود خوشبین است

مقامات دولتی تاجیکستان نگرانی خود را در مورد این روند بارها در محافل مختلف اظهار داشته اند و روز سه شنبه، ۱ سپتامبر، امامعلی رحمان، رئیس جمهوری تاجیکستان، در ملاقات با دانشجویان و آموزگاران در دانشگاه تجارت که به طور مستقیم در شبکه اول تلویزیون کشور پخش می شد، مجدادا به این موضوع اشاره کرد.

وی گفت: "امروز در منطقه های گوناگون مملکتمان بعضی گروههای افراطگرایی دینی پیدا شده اند که هدف فعالیت آنها جدایی اندازی در بین مسلمانان می باشد. این مساله نباید از مد نظر ما و شما دور باشد. زیرا مقصد این گروهها تحمیل کردن عقیده های ناسالم در میان جامعه، بخصوص جوانان ما می باشد."

آقای رحمان در این ملاقات هدف از شامل کردن فن "معرفت اسلام" در برنامه تعلیمی مکتبهای همگانی را چنین شرح داد: "با این راه ما می توانیم خوانندگان و دانشجویان را در روحیه خودشناسی و خود آگاهی ملی، وطن دوستی و وطن پرستی و آداب و اخلاق حمیده تربیت نماییم."

در همین حال، محی الدین کبیری، رهبر حزب نهضت اسلامی تاجیکستان گفت، وی هنوز از محتوی فن "معرفت اسلام" و اسامی مولفان کتاب درسی مربوط به این فن آگاه نیست و به این دلیل نمی تواند از تاثیر این فن در ذهنهای نورسان قضاوت کند.

Image caption به باور این خانم در زمان جهانی شدن بهتر بود در مدارس معرفت ادیان تدریس شود

اما وی افزود: "برای چی از صنف هشت؟ اگر هدف جلوگیری از گسترش عقاید افراطگرایان در ذهنهای نورسان ما است، پس ما باید در رقابت برای ذهنهای نورسان پیش دستی کنیم، وقت را از دست ندهیم. زیرا آنها می توانند قبل از صنف هشت از دیگر جایها اطلاع بگیرند."

با این وجود، طبق اطلاع وزارت آموزش و پرورش برنامه فن جدید "معرفت اسلام" از جمله شامل بابهای "ظهور اسلام"، "اطلاع در باره پیغمبر"، "اطلاع در باره قرآن، حدیثها"، "اصول و رکنهای اسلام"، "شریعت و سرچشمه های اسلام"، "اخلاق اسلامی و نظر اسلام به علم و تعلیم" می باشد.

به گفته مسئولان این وزارت تا آماده شدن آموزگاران ویژه برای تعلیم این فن در مدارس از حساب فارغ التحصیلان دانشکده اسلامی تاجیکستان قرار است این فن در مدارس از سوی آموزگاران فنون زبان و ادبیات و تاریخ تدریس شود.

منیره الیفبیکاوا، آموزگار فن تاریخ در مدرسه رقم ۱ شهر دوشنبه از نخستین آموزگاران فن "معرفت اسلام" است. وی می گوید که برنامه تعلیمی را برای این فن روز ۳۱ اوت از هفته نامه آموزگار دریافت کرده است.

وی گفت: "ما هنوز کتاب درسی "معرفت اسلام" را دریافت نکرده ایم. در فروشگاههای شهر کتابچه های مختلف و سی دیها در فروش هست. شاید من از آنها استفاده کنم."

Image caption کبیری: "برای چی از صنف هشت؟ اگر هدف جلوگیری از گسترش عقاید افراطگرایان در ذهنهای نورسان ما است، پس ما باید در رقابت برای ذهنهای نورسان پیش دستی کنیم"

با این همه، در میان ساکنان تاجیکستان نیز در باره شامل شدن فن "معرفت اسلام" در برنامه تعلیمی مکتبهای همگانی نظرات مختلف وجود دارد.

ماماگل، یک ساکن ۴۷ ساله شهر دوشنبه می گوید: "در دوره ای که دو دختر من در مکتب درس می خواندند، این فن نبود، اما حالا هر دوشان شوهر کرده اند و نمازشان را ترک نمی کنند. اما من موافقم که اکنون در مکتبهای ما درس "معرفت اسلام" می گذرد."

ملیکه (نام مستعار) امسال دختر ۷ ساله اش را بار اول به مکتب آورد و می گوید هنوز آگاه نیست که در این درس چه تعلیم داده می شود و به این خاطر هنوز نمی تواند موافقت یا نارضایتی خود را از چنین تصمیم مسئولان آموزش و پرورش ابراز دارد.

وی افزود: "اما به نظرم اگر فن جدید نورسان را نه تنها با معرفت اسلام، بلکه ارزشهای دینهای مختلف آگاه می کرد، خوبتر می شد، چون ما در زمان جهانی شوی زندگی می کنیم و چنین فن کودکان را در روحیه تحمل پذیری ادیان دیگر تربیت می کرد."

ضمنا، در تاجیکستان ۳۸۱۰ مکتب همگانی فعالیت می کند که بیش از یک میلیون و ۶۰۰ هزار کودک را با تحصیل فرا می گیرد.