دهها نفر در زلزله اندونزی کشته شدند

Image caption خیلی ها از ساکنان جاکارتا تلاش کردند با تلفن از حال خانواده خود مطلع شوند

زلزله ای شدید به بزرگی هفت و سه دهم در مقیاس ریشتر امروز (2 سپتامبر)، جزیره جاوه در اندونزی را لرزاند.

به گفته وزارت بهداشت اندونزی 27 نفر در این حادثه کشته و 305 نفر دیگر مجروح شده اند.

گزارش شده است که چهل نفر در جریان رانش زمین در شهرک سیناجور مفقود الاثر شده اند.

ساختمان ها در تاسیک مالایا، شهرستانی که از سایر مناطق جاوه به مرکز زلزله نزدیک بوده، فرو ریخته است. تاسیک مالایا پنج ساعت با جاکارتا، پایتخت اندونزی فاصله دارد. پس لرزه های زلزله در جاکارتا احساس شده است.

کاریشما واسوانی، گزارشگر بی بی سی در اندونزی می گوید شهر جاکارتا آشفته شده است و کارمندان ادارات از ساختمان های بلند پایتخت با سرعت به بیرون هدایت می شوند.

شاهدان عینی می گویند به چشم دیده اند که ساختمان ها از یک سو به سویی دیگر تاب می خورند و بسیاری از مردم جاوه از آنچه دیده اند وحشت زده شده اند.

خیابان های جاکارتا مملو از خودروهای حامل مردمی است که تلاش دارند به خانه های خود بازگردند تا از حال اعضای خانواده خود مطلع شوند.

دیگران پای تلفن های سیار خود هستند و عجله دارند از طریق تماس تلفنی از عزیزان خود باخبر شوند. تماس های تلفنی همزمان، باعث شده است برخی خطوط مخابراتی برای مدتی قطع شود.

گزارشگر بی بی سی می گوید زلزله خیلی ها را غافلگیر کرده است.

تاسیک مالایا شهری کوچک در غرب جاوه است و منطقه ای است که تراکم جمعیت در آن بالاست. در این شهر کوچک یک میلیون نفر زندگی می کنند.

زلزله واقعه ای نادر در اندونزی محسوب نمی شود. فاجعه سونامی در سال 2004 هنوز در اذهان عمومی خاطره ای زنده است.

بعد از حادثه آن سال، سیستم های هشدار دهنده پیشرفته ای در مناطقه ساحلی نصب شد اما سازمان آب و هوای اندونزی به بی بی سی گفت که این سیستم هنوز به طور کامل فعال نیست و اگر بعد از زلزله چهارشنبه سونامی بزرگی به مناطق ساحلی حمله ور می شد، ساکنان این مناطق به موقع برای فرار با خبر نمی شدند.

مطالب مرتبط