نگرانی از تمایل زنان قرقیز به افراط گرایی اسلامی

Image caption گروه بحران از دولت قرقزستان خواسته است به مسایل زنان رسیدگی کند

گروه بین المللی بحران می گوید که اگر دولت قرقیزستان وضع مردم را بهتر نکند، تعداد بیشتری از زنان قرقیز به گروههای افراط گرای اسلامی خواهند پیوست.

در گزارش تازه این سازمان آمده است که زنان مذهبی قرقیز احساس می کنند که دولت سکولار آن کشور حامی منافع آنها نیست و در نتیجه به گروههای افراط گرای اسلامی که احساس هویت را در آنان بروز می دهند، می پیوندند.

این گزارش که "زنان و افراط گرایی در قرقیزستان" عنوان دارد، روز پنج شنبه 3 سپتامبر منتشر شد و در آن "نقش روز افزون زنان قرقیز در جنبش اسلامی و این که چرا دولت قرقیزستان مسایل آنان را نادیده می گیرد" مورد بررسی قرار گرفته است.

در این گزارش آمده است زنان مذهبی قرقیز احساس می کنند که نظام سیاسیی سکولار در کشورشان در مورد مسلمانان فعال همواره بدگمان است و برای برآورده کردن نیازهای اقتصادی آنها تلاش نمی ورزد.

به گفته گروه بحران، این نگرانی زنان قرقیز را به آغوش گروههای افراط گرای اسلامی، مانند حزب التحریر، می اندازد – گروههایی که در آنها احساس هویت و تعلق داشتن به اسلام و یا راه حل برای مشکلات روزمره و ناکامیهای اجتماعی شان را عرضه می کنند.

مسئولان این سازمان معتقدند که پیوستن به این گروهها همچنین برای زنان مذهبی قرقیز گزینه دیگری در برابر مدل اجتماعی غربی که در قرقیزستان چیره یا مسلط است، فراهم می کند.

پال کوئین جاج، مدیر برنامه های گروه بین المللی بحران در آسیای مرکزی، در این باره می گوید: "دولتمردان قرقیز باید درک کنند که مردم در صورت بی توجهی دولت به تامین عدالت و روزگار خوش برای آنها، به جای دیگری روی خواهند آورد. با توجه به جان گرفتن دوباره گروههای مسلح اسلامی در چندی از کشورهای آسیای مرکزی، اقدام دولت در این زمینه بسیار مهم است."

Image caption آقای کوئین جاج می گوید: "دولتمردان قرقیز باید درک کنند که مردم در صورت بی توجهی دولت به تامین عدالت و روزگار خوش برای آنها، به جای دیگری روی خواهند آورد"

در گزارش این سازمان می خوانیم که دولت قرقیزستان مدعی حمایت از ارزشهای لیبرال یا آزادی گرایانه است، اما زنان مذهبی این کشور احساس می کنند که زنان مسئول در ساختارهای دولتی از نظرات و منافع آنها نمایندگی نمی کنند.

گروه بحران از دولت قرقیزستان خواسته است که در کنار سازمانهای بین المللی و جامعه مدنی زنان مذهبی را به اجرای طرحهای مشترک در مسایل روزمره، مانند تامین کیفیت آب، مراقبت از کودکان و مهاجرت کاری، جلب کند.

این سازمان هشدار می دهد که اگر مقامات قرقیز به مسایل زنان مذهبی به عنوان جزء جداگانه ای از سیاست جنسیتی رسیدگی نکند و به نیازهای آنان پاسخ ندهد، گروههایی مانند حزب التحریر احتمالا قوی تر و بانفوذ تر خواهند شد.

طبق گزارش این سازمان، حزب التحریر، یک گروه سیاسی مذهبی که فعالیت آن در کشورهای آسیای میانه ممنوع است، در قرقیزستان تقریبا 8000 عضو دارد که 800 تا دو هزار نفر از آنها را زنان تشکیل می دهند.

به نوشته گروه بحران، "با وجود عقاید محدود سازنده در مورد نقش زنان در اجتماع، حزب التحریر مشوقها یا انگیزه هایی، مانند فراهم کردن برنامه های بیرون از مدرسه برای کودکان، در اختیار خانواده ها می گذارد که این امر زنان را وادار می کند بیش از پیش "آغوش خود را به سوی اسلام گرایی باز کنند."

اما این سازمان خطاب به سیاستمداران قرقیز می گوید که مبارزات سیاسی علیه افراط گرایی اسلامی را با آرزو و آمال اقشار بزرگی از جامعه برای دستیابی به زندگی بهتر اشتباه نگیرند و به جای اقدامات سیاسی علیه این افراد، به مسایل آنها رسیدگی کنند.

Image caption گروه بحران می گوید اگر به مسایل زنان مذهبی قرقز رسیدگی نشود آنها به گروههای افراط گرا روی خواهند آورد

از نگاه مسئولان این سازمان، حاصل گرایش زنان قرقیز به گروههای افراطی می تواند نسلی از کودکانی باشد که در سایه مباحثات در باره حزب التحریر و به اندیشه دولت اسلامی وفادار بزرگ خواهند شد.

این سازمان می افزاید: "دولت قرقیزستان باید به ریشه های سیاسی قصور و ناکامی خود در قبال جمعیت زن این کشور توجه و مسایل آنان را حل کند."

رابرت تمپلر، مدیر برنامه آسیا در گروه بین المللی بحران، می گوید که قرقیزستان و همسایگان دیگرش در آسیای میانه که با مسایل مشابهی روبرو هستند، باید فساد گسترده در ساختارهای دولتی و اشتباهات اقتصادی خود را به حداقل برسانند.

وی می افزاید: "این چالش بسیار بزرگ است، اما حل آن به دست دولت قرقیزستان است."

هشدار گروه بحران به دولت قرقیزستان در حالی است که کارشناسان از افزایش توجه اقشار مختلف جامعه، بویژه زنان و نوجوانان، به گروههای مختلف اسلامی در پی گسترش فقر و فساد در کشورهای آسیای میانه خبر می دهند.

طی چند سال اخیر، دولتهای منطقه، شمار زیادی از اعضای گروه هایی را که افراط گرا می خوانند، از جمله حزب التحریر و جنبش اسلامی ازبکستان، بازداشت و زندانی کرده اند.

در پی تشدید درگیریها با طالبان و القاعده در افغانستان و پاکستان در چند ماه اخیر، برخی مقامات در آسیای میانه پیشتر از ورود افراد مسلح وابسته به گروه های افراط گرا و تروریستی به کشورهای منطقه هشدار داده اند.

در سه ماه اخیر مناطق شرق تاجیکستان و جنوب قرقیزستان و ازبکستان صحنه ناآرامیهایی بوده و مقامات این کشورها از حملات گروههای مسلح افراط گرا و درگیریهای نیروهای دولتی با این گروهها گزارش داده اند.