شکاف میان آمریکا و بریتانیا بر سر لاکربی چقدر عمیق است؟

Image caption صدها نفر برای استقبال از عبدالباسط المقراحی به فرودگاه رفتند

تصمیم دولت اسکاتلند برای آزاد کردن مردی لیبیایی که مسبب بمبگذاری لاکربی شناخته شده، به طور اجتناب ناپذیری باعث ناخرسندی دیپلماتیک میان دولت های آمریکا و بریتانیا شده است.

آزاد شدن عبدالباسط المقراحی موجب خشم و نارضایی زیادی در آمریکا شده است. باراک اوباما، رئیس جمهوری آمریکا آن را "یک اشتباه" توصیف کرده و رابرت مولر، رئیس پلیس فدرال آمریکا، فراتر رفته و تاکید کرده است که این اقدام "غیرقابل توضیح، به ضرر عدالت و اجرای قانون را به مسخره گرفته است."

البته شکایات مقام های آمریکایی مستقیما متوجه دولت محلی اسکاتلند بوده است نه کل دولت بریتانیا.

با این حال ترخیص اسناد در ادینبورگ اسکاتلند و همچنین لندن، که روشن کرده است دولت بریتانیا به لیبیایی ها گفته نمی خواهد آقای مقراحی در زندانی در این کشور بمیرد، باعث پیچیده شدن تصویر دیپلماتیک شده است.

این وضعیت برای گوردون براون، نخست وزیر بریتانیا خجالت آور بوده است.

Image caption عبدالباسط المقراحی (چپ) و پسر معمر قذافی، رهبر لیبی

اما، در حالی که آمریکایی ها از تصمیم آزادسازی مرد لیبیایی، حالا هر کجا که گرفته شده است، راضی نیستند، به نظر نمی رسد که نظر مخالف علیه بریتانیا در میان آمریکایی ها افزایش قابل توجهی داشته است.

احساسات ضد فرانسه در آمریکا که در آستانه حمله نظامی به رهبری آمریکا به عراق دیده می شد، با خشم کنونی آمریکایی ها از آزاد شدن فردی که مسبب بمبگذاری سال 1988 شناخته شده است، قابل قیاس نیست. نفرت از فرانسوی ها در آمریکا در آن زمان به اندازه ای بود که آنها را اغلب "میمون هایی تسلیم و پنیر خور" توصیف می کردند.

شاید آنچه ناخشنودی دیپلماتیک اخیر را آشکار می کند تغییر در ماهیت "روابط ویژه" میان آمریکا و بریتانیاست.

آمیخته ای از ظهور قدرت های جدید، توجه رو به افزایش آمریکا به کشورهای منطقه آسیا و اقیانوسیه و نارضایتی آمریکا از عملکرد نظامی بریتانیا در عراق باعث شده است که روابط بریتانیا و آمریکا - دست کم از منظر کاخ سفید - کمتر ویژه باشد.

مطالب مرتبط