حملات مرگبار به آرامگاه دو طفلان مسلم

عکس از سایت مرکز آل البیت
Image caption عکس از سایت مرکز آل البیت

دو زیارتگاه مهم شیعیان در عراق دیشب هدف بمبگذاری هایی قرار گرفت که در آن، هشت نفر از جمله دو کودک جان باختند و بیش از پنجاه نفر نیز زخمی شدند که یازده تن از آنان زن هستند.

نخستین انفجار ناشی از بمبی بود که در خودرویی کنار آرامگاه منسوب به دو طفلان مسلم کار گذاشته شده بود.

این آرامگاه در سه کیلومتری شهر مسیب قرار دارد که بر کرانه شرقی رود فرات در ۴۲ کیلومتری شهر حله در استان بابل عراق واقع است.

این آرامگاه منسوب به محمد و ابراهیم، دو پسر خردسال مسلم بن عقیل، پسرعموی امام حسین، سومین پیشوای شیعیان است که بنابر روایات، در عصر روز عاشورا از میان خانواده های کشته شدگان که به اسارت گرفته شده بودند گریختند و به زنی پناه بردند اما یکی از لشکریان به نام حارث بن عروه آن دو را یافت و در ساحل فرات به قتل رساند.

ذکر داستان این دو طفل، بخش مهمی از سوگنامه های شیعیان را تشکیل می دهد و آرامگاهشان که بنابر برخی روایات تاریخ شیعه، قتلگاه آنان نیز هست مورد احترام فراوانی قرار دارد، این آرامگاه تا زمان صفویه تنها دو قبر ساده بود اما به امر شاه اسماعیل صفوی، دو گنبد روی این دو قبر بنا شد و از آن پس نیز در دوره های بعد این آرامگاه، عمدتاً به دست ایرانیان، پیوسته بازسازی شد و گسترش یافت و بر تزئینات آن افزوده شد.

دیشب خودروی بمبگذاری شده دیگری نیز در کنار آرامگاه قاسم، فرزند امام حسن، پیشوای دوم شیعیان نیز منفجر شد، این آرامگاه در شهرستان محاویل در استان بابل عراق قرار دارد و در فاصله هشتاد کیلومتری جنوب بغداد واقع است.

قاسم که به ابوجاسم نیز شهرت دارد، از دیگر شخصیتهای واقعه کربلاست و بنابر روایات، او جوانی بوده که به نیای بزرگش، پیامبر اسلام شباهت ظاهری زیادی داشته و در کربلا کشته شده است.

حمله به زیارتگاههای شیعیان از دو ماه پیش که ارتش آمریکا حفاظت از شهرها را به ارتش عراق سپرد شدت چشمگیری یافته و تحلیلگران این حملات را در راستای تلاش برای شعله ور نگهداشتن جنگ فرقه ای در عراق توصیف می کنند.

دولت عراق معتقد است که حمله کنندگان به شبکه القاعده و همچنین بازماندگان حزب بعث تعلق دارند که در سوریه همچنان فعالند و برای اجرای حملات پیوسته از مرز سوریه به عراق تردد می کنند.

این اتهامات به شدت مورد اعتراض سوریه واقع شده و هر دو کشور سفیران خود را از پایتختهای یکدیگر فراخوانده اند.

نوری مالکی نخست وزیر عراق طی نامه ای به دبیرکل سازمان ملل متحد خواستار تشکیل هیئتی بین المللی و مستقل شده تا مسئله استفاده شورشیان عراقی از خاک سوریه را بررسی کند، این نامه که یکشنبه گذشته به سازمان ملل ارسال شده، دیروز از جانب دبیرکل سازمان ملل برای رسیدگی به شورای امنیت این سازمان ارجاع شد.

مطالب مرتبط