بریتانیا لیبی را برای غرامت 'تحت فشار نگذاشته است'

Image caption سرهنگ غذافی به خانواده های قربانیان آمریکایی بمب گذاری های ارتش جمهوریخواه ایرلند غرامت داده بود

دولت بریتانیا اذعان کرده است که دولت لیبی را به خاطر دادن مواد منفجره به ارتش جمهوریخواه ایرلند (IRA) برای پرداخت غرامت تحت فشار قرار نداده است.

بمبگذاری های این گروه چریکی استقلال طلب ایرلندی در دهه 70 و 80 میلادی، باعث مرگ شمار زیادی از شهروندان بریتانیایی شد.

دولت بریتانیا با وجود آن که خانواده های این قربانیان خواستار پرداخت غرامت بوده اند، لیبی را برای پرداخت غرامت تحت فشار نگذاشته است. این در حالی است که لیبی پیشتر به آمریکایی هایی که در حملات تروریستی مشابه مجروح شده بودند غرامت پرداخت کرده بود.

با این حال گوردون براون نخست وزیر بریتانیا به جیسون مک کیو، وکیل یکی از قربانیان گفته است مذاکره بر سر این ادعا "کار مناسبی" نبود.

آقای براون در نامه ای رسمی (نوشته شده در ماه اکتبر سال 2008) که اکنون انتشار یافته خطاب به این وکیل نوشته بود لیبی "کاملا با مذاکره مجدد درباره این موضوع مخالف است" و در نامه ای دیگر هم (پیش از آن) لیبی را "متحدی مهم" در مبارزه با تروریسم خوانده بود.

نخست وزیر بریتانیا گفته بود ادامه رابطه با لیبی به نفع بریتانیاست.

هرچند نشریه ساندی تایمز ادعا کرده است که وزرای دولت بریتانیا به خاطر نگرانی از لطمه وارد شدن به معاهده های نفتی میان بریتانیا و لیبی تلاشی در این مورد انجام نداده اند، اما گوردون بروان نخست وزیر بریتانیا این ادعا را رد کرده است.

جنجال بر سر غرامت نگرفتن از لیبی، تازه ترین برگ از دفتر مشاجراتی است که به خاطر نقش دولت بریتانیا در آزادی عبدالباسط مقراحی، مامور اطلاعاتی سابق لیبی که به خاطر دست داشتن در بمبگذاری لاکربی محکوم شده بود، ایجاد شد.

وزرای دولت بریتانیا همچنین ارتباط میان آزادی این مامور اطلاعاتی سابق با معاهده های تجاری را تکذیب کرده اند.

آقای مک کیو، در تلاش است به معاهده ای شبیه به آنچه لیبی بر سر آن با سه قربانی آمریکایی بمبگذاری های IRA به توافق رسید دست یابد.

بیش از یکصد قربانی بریتانیایی بمبگذاری های IRA نیز که از طریق دادگاه های آمریکایی برای دستیابی به مطالبات خود از لیبی تلاش می کردند، مشمول این معاهده نشدند.

نخست وزیر بریتانیا در نامه های خود به جیسون مک کیو گفته بود دولت بریتانیا با آمریکایی ها لابی کرده است تا قربانیان بریتانیایی هم در هرگونه معاهده پرداخت غرامت شریک شوند، اما بعد اذعان کرد که "چنین کاری ممکن نبوده است."

مطالب مرتبط