کابینه اسرائیل از طرح پیشنهادی نتانیاهو حمایت کرد

Image caption ساختمان سازی در شهرک های یهودی نشین یکی از بزرگترین موانع بر سر راه صلح خاورمیانه بوده است

کابینه اسرائیل روز یکشنبه (6 سپتامبر)، از طرح های پیشنهادی بنیامین نتانیاهو، نخست وزیر این کشور برای ساخت صدها آپارتمان در داخل شهرک های یهودی نشین واقع در کرانه باختری رود اردن حمایت کرده است.

وزیران اسرائیل در حالی از طرح های آقای نتانیاهو حمایت کرده اند که دولت آمریکا، مهمترین متحد اسرائیل، به طور علنی و بارها با اجرای آنها مخالفت کرده است.

دولت آمریکا روز جمعه (چهار سپتامبر)، مصرانه از اسرائیل خواست گسترش شهرک های یهودی نشین در کرانه باختری را متوقف کند.

به گفته خبرگزاری ها، محمود عباس، رئیس تشکیلات خودگردان فلسطینی در واکنش به خبر حمایت کابینه اسرائیل از طرح های نخست وزیر این کشور، با خشم آن را "غیرقابل قبول" توصیف کرده است.

رسانه های اسرائیل می گویند که شمار خانه هایی که قرار است به خانه های موجود در این شهرک ها اضافه شود بین چهارصد تا هفتصد واحد است.

دولت آمریکا در تلاش بوده است مذاکرات صلح در خاورمیانه را احیا کند و متوقف شدن ساخت واحدهای مسکونی جدید در مناطقی که شهرک نشینان یهودی در کرانه باختری در اختیار گرفته اند، بخش مهمی از اقدامات آمریکا تلقی می شود.

روز جمعه، رابرت گیبز، سخنگوی کاخ سفید گفت آمریکا از این که اسرائیل درصدد است واحدهای مسکونی جدید در شهرک های یهودی نشین کرانه باختری بسازد، متاسف است.

او با انتشار بیانیه ای گفت: "همان طور که رئیس جمهوری آمریکا قبلا گفته است، آمریکا گسترش شهرک های یهودی نشین را موجه نمی داند و ما مصرانه خواهان توقف این فعالیت ها هستیم."

در روزهای آینده انتظار می رود، جورج میچل، فرستاده آمریکا در امور خاورمیانه، بار دیگر به منطقه سفر کند. هدف از انجام این سفر حل اختلاف نظرها میان آمریکا و اسرائیل در این باره است.

کمی قبل از انتخاب شدن آقای نتانیاهو به نخست وزیری اسرائیل، مذاکرات صلح میان فلسطینیان و اسرائیل به حال تعلیق درآمد. اما برخی گزارش ها حاکی بوده است که احتمالا بنیامین نتانیاهو و محمود عباس، رئیس تشکیلات خودگران فلسطینی در حاشیه مجمع عمومی سازمان ملل متحد در ماه سپتامبر برای اولین بار ملاقات خواهند کرد.

اما، گزارش ها همچنین حاکی است که آقای عباس روز جمعه گفته است که چنین ملاقاتی در صورتی که گسترش شهرک های یهودی نشین در کرانه باختری ادامه داشته باشد، امکان پذیر نیست.

حدود سیصد هزار اسرائیلی در میان دو نیم میلیون فلسطینی ساکن کرانه باختری زندگی می کنند.

حدود 180 هزار اسرائیلی دیگر در محله هایی واقع در شرق بیت المقدس، که پس از اشغال این منطقه توسط اسرائیل در سال 1967 ساخته شده است، زندگی می کنند.

مطالب مرتبط