'لیبی تسلیم فشارها برای پرداخت غرامت نمی شود'

سیف الاسلام قذافی و المقراحی
Image caption سیف الاسلام قذافی هنگام ورود مقراحی به لیبی به استقبال او رفت

سیف الاسلام قذافی، پسر سرهنگ قذافی رهبر لیبی گفته است که این کشور تسلیم فشارها برای پرداخت غرامت به خانواده های بریتانیایی هایی که در اثر بمبگذاری ارتش جمهوریخواه ایرلند، کشته شده اند، نخواهد شد.

این بمب ها توسط مواد منفجره ای که لیبی در اختیار این ارتش قرار داده بود ساخته شده بودند.

اظهارات سیف الاسلام قذافی، در واکنش به اعلام این خبر بود که دولت بریتانیا به خانواده های قربانیان بریتانیایی برای دریافت غرامت کمک خواهد کرد.

پسر سرهنگ قذافی که عده زیادی او را جانشین بالقوه پدرش می دانند، گفت پاسخ لیبی منفی خواهد بود و افزود این به عهده دادگاه است که در این باره تصمیم بگیرد.

وی که با شبکه تلویزیونی اسکای نیوز مصاحبه می کرد گفت: " آنها وکیلان خود را دارند، ماهم وکلای خودمان را داریم."

تغییر موضع دولت بریتانیا و اعلام کمک برای وادار کردن لیبی به پرداخت غرامت، پس از این اتهامات بود که دولت بریتانیا به علت ترس از به مخاطره افتادن معاملات بازرگانی با لیبی حاضر به کمک به خانواده های قربانیان نیست.

دولت بریتانیا این اتهامات را تکذیب می کند.

بمبگذاری های گروه چریکی استقلال طلب ایرلندی IRA در دهه 70 و 80 میلادی، باعث مرگ شمار زیادی از شهروندان بریتانیایی شد.

دولت بریتانیا با وجود آن که خانواده های این قربانیان خواستار پرداخت غرامت بوده اند، لیبی را برای پرداخت غرامت تحت فشار نگذاشته بود ولی

به آمریکایی هایی که در حملات تروریستی مشابه مجروح شده بودند غرامت پرداخت کرده بود.

گوردون براون، نخست وزیر بریتانیا در نامه ای رسمی به تاریخ اکتبر سال 2008، که اکنون انتشار یافته خطاب به وکیل خانواده یکی از قربانیان نوشته بود لیبی "کاملا با مذاکره مجدد درباره این موضوع مخالف است" و در نامه دیگری لیبی را "متحدی مهم" در مبارزه با تروریسم خوانده بود.

نخست وزیر بریتانیا گفته بود ادامه رابطه با لیبی به نفع بریتانیاست.

جنجال بر سر غرامت نگرفتن از لیبی، تازه ترین برگ از دفتر مشاجراتی است که به خاطر نقش دولت بریتانیا در آزادی عبدالباسط مقراحی، مامور اطلاعاتی سابق لیبی که به خاطر دست داشتن در بمبگذاری لاکربی محکوم شده بود، ایجاد شده است.

مطالب مرتبط