اوباما از آزادی مقراحی ابراز نارضایتی کرد

اوباما
Image caption کاخ سفید می گوید آقای اوباما از آزادی مقراحی ناراضی است

باراک اوباما، رئیس جمهوری ایالات متحده نارضایتی خود از آزادی عبدالباسط المقراحی را به اطلاع گوردون براون، نخست وزیر بریتانیا رسانده است.

به گفته سخنگوی کاخ سفید آقای اوباما در تماس تلفنی با آقای براون نارضایتی خود را از این موضوع اعلام کرد.

آقای اوباما پیش تر نیز آزادی آقای مقراحی را اشتباه دانسته بود.

رابرت گیبز در بیانیه ای گفت: "رئیس جمهوری نارضایتی خود را از اقدام دولت محلی اسکاتلند در آزادی المقراحی، بمبگذار پرواز شماره 103 هواپیمایی پان ام و بازگشت او به لیبی اعلام کرده است."

آقای مقراحی که تبعه لیبی است، به جرم بمبگذاری در هواپیمای مسافربری آمریکایی و انفجار آن بر فراز لاکربی در اسکاتلند در سال 1988به حبس ابد محکوم شده بود.

دویست و هفتاد تن در حادثه کشته شدند که 189 تن از آنها آمریکایی بودند. بسیاری از خانواده های قربانیان از آزادی آقای مقراحی انتقاد کرده اند.

دولت محلی اسکاتلند ماه گذشته آقای مقراحی را به علت ابتلا به سرطان پیشرفته پروستات از زندان آزاد کرد و دولت بریتانیا تاکید دارد که در این تصمیم نقشی نداشته است.

دفتر نخست وزیر بریتانیا گفتگوی گوردون براون و باراک اوباما درباره آزادی آقای مقراحی را در تماس تلفنی چهل دقیقه ای این دو نفر تایید کرده است.

یکی از سخنگویان نخست وزیری بریتانیا با تایید این موضوع ازپاسخ دادن به سوالی درباره فرد آغاز کننده بحث درباره آزادی آقای مقراحی خودداری کرد.

این سخنگو همچنین ابراز نارضایتی آقای اوباما از آزادی عبدالباسط المقراحی را تایید نکرد.

مطالب مرتبط