سخنگوی اصلی طالبان پاکستان در سوات دستگیر شد

مسلم خان
Image caption ارتش پاکستان از دستگیری مسلم خان و چند فرمانده طالبان خبر داده است

منابع امنیتی پاکستان از دستگیری تعدادی از رهبران اصلی گروه بنیادگرای طالبان پاکستانی خبر داده اند.

روز جمعه، 11 سپتامبر (20 شهریور)، ژنرال اختر عباس، سخنگوی ارتش پاکستان، اعلام کرد که در نخستین مورد از بازداشت گروهی از رهبران گروه طالبان پاکستانی در دره سوات، واقع در شمال غرب این کشور، سخنگوی اصلی و چهار تن از فرماندهان ارشد این گروه توسط ماموران دولتی دستگیر شده اند.

سخنگوی ارتش پاکستان بیشتری در مورد محل و نوع عملیات منجر به دستگیری این افراد توضیح بیشتری نداد و تنها گفت که این بازداشت ها نتیجه "یک عملیات موفقیت آمیز" در منطقه بوده است.

وی گفت که مسلم خان، سخنگوی طالبان در سوات، و محمود خان دو تن از بازداشت شدگان هستند که دولت پاکستان برای اطلاعات منجر به کشته شدن یا بازداشت آنان حدود یکصد هزار دلار جایزه تعیین کرده بود.

منطقه دره سوات در سال 2007 و گسترش فعالیت شورشیان مسلح تحت فرمان مولانا فضل الله، روحانی بینادگرا، عملا از دست دولت مرکزی خارج شد.

دولت پاکستان جایزه ای به مبلغ ششصد هزار دلار برای دستگیری فضل الله تعیین کرده است.

از مسلم خان به عنوان معاون اصلی مولانا فضل الله و یکی از تندروترین اعضا و سخنگوی اصلی گروه تحت فرمان او نام برده می شود و محمود خان هم در فهرست اسامی افراد تحت تعقیب دولت پاکستان، در رده چهارم قرار دارد.

عملیات سوات

در ماه آوریل سال جاری و در حالیکه شورشیان مسلح طالبان با تسلط بر دره سوات، ظاهرا در صدد پیشروی به سوی اسلام آباد، پایتخت پاکستان بودند، ارتش این کشور عملیات گسترده ای را علیه آنان در سوات و نواحی اطراف آن به اجرا گذاشت.

Image caption اکثر آوارگان جنگ سوات به محل سکونت خود بازگشته اند

پیشتر، دولت پاکستان به توافقنامه ای را با طالبان امضا کرده بود که بر اساس آن، قرار بود در برابر اجازه اجرای قوانین شرع در سوات، افراد مسلح طالبان خلع سلاح شوند و به عملیات نظامی خاتمه دهند.

دولت پاکستان نقض این توافقنامه توسط طالبان را انگیزه عملیات ماه آوریل اعلام داشت که به خصوص در دو منطقه بونر و دیر سفلی، در مجاورت سوات، با حملات شدید علیه نفرات مسلح این گروه همراه بود.

مقامات پاکستانی گفته اند که در جریان این درگیری، بیش از هزار و نهصد تن از شورشیان و یکصد و شصت تن از ماموران دولتی جان خود را از دست دادند اما امکان تایید مستقل این آمار وجود نداشته است.

در جریان عملیات نظامی علیه طالبان، حدود دو میلیون تن از ساکنان این منطقه نیز آواره شدند که باعث هشدار در مورد وقوع یک فاجعه انسانی شد.

به گفته سازمان ملل متحد، از زمان خاتمه عملیات تا کنون اکثر بیجاشدگان با کمک مالی دولت مرکزی و حمایت بین المللی، به محل سکونت خود بازگشته اند.

مطالب مرتبط