گزارش اشتباه واشنگتن را در ترس فرو برد

سالگرد یازدهم سپتامبر
Image caption مراسم سالگرد یازدهم سپتامبر در سراسر آمریکا برگزار شد

گزارش اشتباه یک شبکه خبری از تیراندازی در واشنگتن همزمان با برگزاری سالروز حملات یازدهم سپتامبر، پایتخت آمریکا را برای دقایقی در ترس فرو برد.

صبح جمعه در حالی که باراک اوباما، رئیس جمهوری ایالات متحده در مراسم سالروز حملات یازدهم سپتامبر 2001 در وزارت دفاع ایالات متحده شرکت کرده بود، تمرین نظامی گارد ساحلی آمریکا بر روی رودخانه پوتومک در واشنگتن شبکه خبری سی ان ان را به اشتباه انداخت.

این شبکه در پی شنود مکالمه های رادیویی نیروهای امنیتی و شنیدن گزارش هایی درباره نزدیک شدن یک شناور به منطقه ممنوعه و شنیدن صدای تیراندازی، با پخش خبر فوری از شلیک ده گلوله در واشنگتن خبر داد.

انتشار این خبر برای دقایقی سردرگمی نیروهای امنیتی را در واشنگتن به همراه داشت ولی معلوم شد شلیک گلوله ها واقعیت نداشته و گزارش رادیویی از نزدیک شدن شناور ناشناس به منطقه ممنوعه مربوط به رزمایش گارد ساحلی بوده است.

گارد ساحلی گفته است در جریان این رزمایش گلوله ای شلیک نشده است ولی ممکن است در ارتباطات رادیویی به این موضوع اشاره شده باشد.

رابرت گیبز، سخنگوی کاخ سفید از سی ان ان به خاطر پخش خبر فوری پیش از اطمینان از صحت آن انتقاد کرده است.

سی ان ان می گوید در پی شنود مکالمات رادیویی با مقام های امنیتی تماس گرفته شد تا از صحت خبر مطلع شود ولی پاسخ مشخصی دریافت نکرده است.

همزمان با مراسم یادبود قربانیان حملات یازدهم سپتامبر 2001 در وزارت دفاع آمریکا، در سراسر این کشور از جمله در محل برج های دوقلوی نیویورک که در اثر برخورد دو هواپیمای مسافربری فروریختند، مراسم مشابهی برگزار شد.

نزدیک به سه هزار نفر در این حملات جان خود را از دست دادند.

باراک اوباما در این مراسم گفت که گذشت زمان ضایعه این روز را التیام نخواهد بخشید.

آقای اوباما گفت مردم آمریکا در دفاع از خود و مجازت القاعده هیچ وقت کوتاه نخواهد آمد.

مطالب مرتبط