ابراز رضایت موگابه از گفتگو با هیات اروپایی

Image caption رابرت موگابه تحریم ها را دلیل بحران در اقتصاد کشورش می داند

رابرت موگابه، رئیس جمهوری زیمبابوه، مذاکراتش با هیات اعزامی از سوی اتحادیه اروپا به این کشور را دوستانه ارزیابی کرده و خواهان رفع تحریم های بین المللی علیه زیمبابوه شده است.

هیات اروپایی که گونیلا کارلسون، وزیر توسعه بین المللی سوئد، سرپرستی آن را به عهده دارد نیز درباره گفتگوهایش با رابرت موگابه ابراز رضایت کرده است، اما می گوید که زمان رفع تحریم ها علیه زیمبابوه فرا نرسیده است.

اتحادیه اروپا برای اولین بار از سال 2002 میلادی است که هیاتی بلندپایه به زیمبابوه اعزام می کند.

رئیس این هیات روز شنبه، 12 سپتامبر، در هراره، پایتخت زیمبابوه، گفت که در مذاکره با دولت موگابه پیشرفت حاصل شده است. به گفته وی، گفتگوها در فضایی باز انجام شد.

اعضای هیات اروپایی همچنین با مورگان چانگیرای، نخست وزیر در دولت مشارکتی زیمبابوه که تا پیش از عضویت در دولت، رهبر عمده مخالفان رابرت موگابه محسوب می شد دیدار کرده اند.

اندرو هاردینگ، خبرنگار بی بی سی در هراره، می گوید که سفر هیات اتحادیه اروپا به قصد محک زدن شرایط زیمبابوه انجام شده است.

او می گوید یک سال پس از آغاز به کار دولت جدید زیمبابوه بر اساس معاهده مشارکت قدرت، هنوز تردیدهایی جدی درباره وضع حقوق بشر، اصلاح های سیاسی و حسن نیت رابرت موگابه و حامیانش وجود دارد.

آقای موگابه پیش از ورود هیات اروپایی به زیمبابوه، غرب را متهم کرده بود که قصد دارد کشورش را به یک مستعمره تبدیل کند.

او در دیدار با اعضای شاخه جوانان حزب خود (زانو- پی اف) گفت: "ما استوار ایستاده ایم و حاضر به تسلیم نشده ایم. زیمبابوه، چه تحت تحریم و چه نه، زیمبابوه ما باقی خواهد ماند."

در آستانه این سفر، دولت وی اعلام کرد که در قالب یک فرمان عفو عمومی حدود 1500 نفر از زندانیان را از زندان های پر از جمعیت این کشور آزاد خواهد کرد.

هفته گذشته رهبران کشورهای آفریقایی خواستار رفع تحریم علیه زیمبابوه شدند اما کمیسر توسعه اتحادیه اروپا که اکنون به عنوان عضوی از هیئت اروپایی به زیمبابوه سفر کرده است، گفت تحریم ها "تاثیری بر مردم زیمبابوه ندارد."

مطالب مرتبط