نتانیاهو: اسرائیل برای مذاکره با فلسطینیان مانع تراشی نمی کند

Image caption توقف شهرک سازی شرط اصلی فلسطینیان برای ازسرگیری مذاکرات است

جورج میچل، فرستاده آمریکا به خاورمیانه با هدف نهایی کردن نتایج دیداری میان رهبران فلسطینی و اسرائیلی، به اسرائیل سفر کرده است.

سفر آقای میچل در روزی انجام شده است که قرار است در این روز بنیامین نتانیاهو نخست وزیر اسرائیل و حسنی مبارک، رهبر مصر نیز با هم دیدار کنند.

آقای نتانیاهو پیش از دیدار با حسنی مبارک گفته است پیش از آغاز مجدد گفتگو میان اسرائیلی ها و فلسطینیان، باید اقدام هایی برای کاستن از اختلاف های موجود میان دو طرف صورت گیرد.

او اشاره ای به جزئیات اختلافات نکرد اما مدعی شد اسرائیل "برای مذاکره با فلسطینیان مانع تراشی نمی کند."

آمریکا امیدوار است فلسطینی ها و اسرائیلی ها بتوانند در حاشیه مجمع عمومی سازمان ملل متحد که در ماه میلادی جاری برگزار خواهد شد، دیدار کنند.

در حال حاضر مهمترین مانع در راه به دست آمدن توافق میان اسرائیلی ها و فلسطینیان، گسترش شهرک های یهودی نشین در کرانه غربی رود اردن از سوی اسرائیل است.

آقای نتانیاهو برای دیدار با حسنی مبارک به مصر سفر می کند که این دومین سفر نخست وزیر اسرائیل به مصر از ماه مه است.

قرار است آقای میچل در بیت المقدس با شیمون پرز، رئیس جمهور اسرائیل دیدار کند که یک روز پس از بیهوش شدن در حین یک سخنرانی از بیمارستان مرخص شده است.

Image caption آقای نتانیاهو برای دومین بار از ماه مه به مصر سفر می کند

با وجود تلاش های آقای میچل، محمود عباس رئیس تشکیلات خودگردان فلسطینی تاکید می کند که تا زمانی که ساخت و ساز شهرک های جدید در کرانه غربی رود اردن متوقف نشود با همتای اسرائیلی خود دیدار نخواهد کرد.

اسرائیل هفته گذشته از صدور مجوز ساخت صدها خانه جدید در مناطق اشغالی خبر داد.

این اقدام که مستقیما توسط آقای نتانیاهو صورت گرفت باعث شد آقای عباس بگوید حضور در کنار نخست وزیر اسرائیل در یک اجلاس بی حاصل است.

اسرائیل موافقت تلویحی خود برای در نظر گرفتن توقف موقت صدور مجوز برای ساخت خانه های جدید در مناطق اشغالی را اعلام کرده است.

بر اساس قوانین بین المللی وجود شهرک های یهودی نشین در مناطق اشغالی غیرقانونی است و اقدام اخیر اسرائیل انتقاد کاخ سفید را باعث شد.

باراک اوباما رئیس جمهور آمریکا پیش از این گفته بود می خواهد شهرک سازی ها متوقف شوند.

تیم فرنکس، گزارشگر بی بی سی در بیت المقدس می گوید آقای میچل به دنبال آن خواهد بود که در آستانه جلسه مجمع عمومی سازمان ملل متحد در نیویورک نظرات متفاوت دو طرف را به یکدیگر نزدیک کند.

مطالب مرتبط