سرنا ویلیامز مانع رسیدن خود به فینال شد

Image caption برایان ارلی (راست) ناظر فنی مسابقات در حضور سرنا ویلیامز (چپ) به شکایت داور خط که مورد توهین سرنا قرار گرفت گوش می دهد

راهیابی کیم کلایسترز به فینال رقابت های زنان در تورنمنت تنیس آزاد آمریکا تحت الشعاع یک جنجال قرار گرفت.

در مسابقه دوم نیمه نهایی رقابت های زنان، عصبانیت سرنا ویلیامز از تصمیم یکی از داوران خط و واکنشی که او به این تصمیم نشان داد در حساس ترین مقطع مسابقه، امتیاز نهایی را نصیب کیم کلایسترز، رقیب سرسخت او کرد و مانع آن شد که سرنا ویلیامز از مقام قهرمانی خود در این تورنمنت دفاع کند.

کلایسترز ست اول مسابقه را به لطف اشتباهات متعدد سرنا 6-4 برد که این نتیجه سرنا را تا اندازه ای عصبانی کرد که در پایان این ست راکت خود را ابتدا محکم به زمین و سپس به میله تور کوبید و شکست و این اقدام باعث شد داور مسابقه به او رسما اخطار بدهد.

سرنا در این دور از مسابقات حتی یک ست را هم به حریفان واگذار نکرده بود.

در ست دوم در شرایطی که امتیاز 6-5 به سود کلایسترز بود، (در گیم دوازدهم) سرنا با وجود آنکه سرویس را در اختیار داشت 30-15 از کلایسترز عقب بود.

سرنا در زدن سرویس اول مرتکب خطا شد و در هنگام زدن سرویس دوم، داور کنار خط، خطای پای او را اعلام کرد.

خطای پا (foot fault) زمانی اعلام می شود که پای بازیکن سرویس زننده، قبل از برخورد توپ به راکت، با محوطه داخل زمین، یا نقاط کناری امتداد خط طولی کنار، یا میانه زمین برخورد کند.

اعلام این خطا که امتیاز را 40-15 به سود کلایسترز تغییر داد و فاصله این تنیس باز با فینال را به تنها یک امتیاز رساند، به عصبانیت شدید سرنا ویلیامز منجر شد و او به تندی با داور خط صحبت کرد.

Image caption جنجال ایجاد شده عملکرد استثنایی کیم کلایسترز را تحت الشعاع قرار داد

ظاهرا این ورزشکار از شدن عصبانیت به داور خط گفته "اگر می توانستم توپ را در حلقت فرو می کردم."

داور خط به داور اصلی شکایت کرد و در حالیکه بازی متوقف شده بود، پس از مشاوره با ناظر فنی مسابقه به عنوان مجازات و به دلیل "رفتار غیرورزشکارانه" یک امتیاز به رقیب سرنا اعطا شد.

این امتیاز گیم دوازدهم، و به تبع آن ست دوم را (7-5) به سود کلایسترز رقم زد و باعث باخت سرنا ویلیامز شد.

کلایسترز که در طی این جنجال و مشاجره رقیبش با داوران، متعجب روز صندلی خود نشسته بود، حتی متوجه نشد که با این تصمیم برنده مسابقه شده است.

سرنا که در تمام این مدت انکار می کرد که حرف بدی به داور خط زده، بر خلاف سنت معمول، تور را دور زد، به سمت کلایسترز رفت و با او به عنوان برنده بازی دست داد و زمین را ترک کرد.

به این ترتیب کلایسترز 26 ساله که پس از دو سال و نیم دوری از میادین مسابقه (به دلیل بازنشستگی در سال 2006) تنها در سومین تورنمنت خود بازی می کند و هنوز امتیاز لازم برای راهیابی به جدول رده بندی جهانی را کسب نکرده، به فینال تنیس آزاد آمریکا راه یافت.

کیم کلایسترز بلژیکی که در سال 2005 قهرمان تنیس آزاد آمریکا شده بود، در دور چهارم مسابقات امسال نیز ونوس ویلیامز، خواهر سرنا را حذف کرد.

او در فینال با کارولاین وزنیاکی، تنیس باز دانمارکی روبرو خواهد شد که یانینا ویکمایر، هم وطن کلایسترز را در مسابقه اول نیمه نهایی 6-3، 6-3 شکست داد.

مسابقات نیمه نهایی زنان به دلیل بارش باران در شهر نیویورک یک روز به تعویق افتاده بود.

مطالب مرتبط

لینک های اینترنتی مرتبط

بی بی سی مسئول محتوای سایت های دیگر نیست