فشار تازه برای مذاکرات صلح خاور میانه

پرز و میچل
Image caption آقای میچل (چپ) روز یکشنبه با شیمون پرز گفت و گو کرد

آمریکا برای نهایی کردن شروطی که برای از سر گیری مذاکرات میان اسرائیل و فلسطینی ها لازم است، دست به تلاش تازه ای زده است.

جورج میچل، فرستاده آمریکا، در گفتگو با رهبران اسرائیلی درباره گسترش شهرک های یهودی نشین در کرانه باختری - که از موانع عمده مذاکرات است - بحث کرده است.

همزمان بنیامین نتانیاهو، نخست وزیر اسرائیل، در شهر قاهره با حسنی مبارک رئیس جمهوری مصر دیدار کرده است.

آقای نتانیاهو گفت که کاستن از اختلافات با هدف شروع مذاکرات صلح کار بیشتری می طلبد.

آقای میچل که روز شنبه وارد اسرائیل شد سعی داشته است دو طرف را قانع به توافقی کند که براساس آن اسرائیل از ساختن شهرک های یهودی نشین دست بردارد و کشورهای عرب نیز به سوی به رسمیت شناختن اسرائیل حرکت کنند.

آقای میچل پس از گفت و گوهایش در بیت المقدس با شیمون پرز رئیس جمهوری اسرائیل در روز یکشنبه گفت: "هرچند ما هنوز در مورد بسیاری از مسائل باقی مانده به توافق نرسیده ام، اما برای این کار سخت کوشش می کنیم."

آمریکا امیدوار است که یک جنبش تازه دیپلماتیک به ملاقاتی میان رهبران اسرائیلی و فلسطینی در حاشیه نشست مجمع عمومی سازمان ملل در نیویورک منجر شود.

آقای پرز نیز گفت که حالتی "اضطراری برای از سر گیری مذاکرات" وجود دارد.

مذاکرات اسرائیل و فلسطینی ها از ماه دسامبر گذشته معلق شده است.

Image caption آقای نتانیاهو برای دومین بار از ماه مه به مصر سفر می کند

پس از گفت و گوهای آقای نتانیاهو با آقای مبارک در قاهره، یک سخنگوی رئیس جمهوری مصر گفت که او از اسرائیل خواست کلیه فعالیت مربوط به احداث شهرک ها، از جمله آنچه به 'رشد طبیعی' آنها موسوم است، را متوقف کند.

بیانیه ای که دفتر آقای نتانیاهو صادر کرد می گوید که این دو رهبر درباره "چالش هایی که متوجه منطقه است و همچنین نیاز همه طرف ها - اسرائیل، فلسطینی ها،کشورهای عربی و جامعه بین المللی - به ادا کردن سهم شان در جهت پیشبرد فرآیند صلح بحث کردند."

'موانع'

در حال حاضر مهمترین مانع در راه به دست آمدن توافق میان اسرائیلی ها و فلسطینیان، گسترش شهرک های یهودی نشین در کرانه غربی رود اردن از سوی اسرائیل است.

آقای نتانیاهو پیش از دیدار با رهبر مصر گفته بود که اسرائیل "برای مذاکره با فلسطینیان مانع تراشی نمی کند."

با وجود تلاش های آقای میچل، محمود عباس رئیس تشکیلات خودگردان فلسطینی تاکید می کند که تا زمانی که ساخت و ساز شهرک های جدید در کرانه غربی رود اردن متوقف نشود با همتای اسرائیلی خود دیدار نخواهد کرد.

اسرائیل هفته گذشته از صدور مجوز ساخت صدها خانه جدید در مناطق اشغالی خبر داد.

این اقدام که مستقیما توسط آقای نتانیاهو صورت گرفت باعث شد آقای عباس بگوید حضور در کنار نخست وزیر اسرائیل در یک اجلاس بی حاصل است.

اسرائیل موافقت تلویحی خود برای در نظر گرفتن توقف موقت صدور مجوز برای ساخت خانه های جدید در مناطق اشغالی را اعلام کرده است.

بر اساس قوانین بین المللی وجود شهرک های یهودی نشین در مناطق اشغالی غیرقانونی است و اقدام اخیر اسرائیل انتقاد کاخ سفید را باعث شد.

باراک اوباما رئیس جمهور آمریکا پیش از این گفته بود می خواهد شهرک سازی ها متوقف شوند.

مطالب مرتبط