تظاهرات مخالفان سیاست های درمانی اوباما در واشنگتن

تظاهرات در واشنگتن
Image caption مخالفان آقای اوباما می گویند او در حال ترویج سوسیالیسم است

ده ها هزار تن در واشنگتن روز شنبه در اعتراض به سیاست های درمانی باراک اوباما، رئیس جمهوری آمریکا از کاخ سفید تا کنگره راهپیمایی کردند.

این راهپیمایی در پاسخ به تلاش های آقای اوباما برای اصلاح ساختار بیمه های درمانی در آمریکا انجام شد. همزمان آقای اوباما برای تبلیغ اصلاحات درمانی خود به مینیاپلیس سفر کرد و بر اصلاح بخش بهداشت و درمان در آمریکا به عنوان یکی از اولویت های اصلی سیاست داخلی خود تاکید کرد. حدود ۴۶ میلیون نفر در آمریکا فاقد بیمه درمانی هستند و آقای اوباما سعی دارد با اصلاح قوانین موجود تا پایان سال ۲۰۰۹، زمینه برخورداری همه شهروندان این کشور را از بیمه درمانی فراهم کند. طرح مورد نظر آقای اوباما که ۶۰۰ میلیارد دلار هزینه دارد، ۹۷ درصد جمعیت آمریکا را تحت پوشش بیمه درمانی قرار می دهد. هزینه های بخش درمانی در آمریکا به دو تریلیون و دویست میلیارد دلار در سال می رسد که معادل ۱۶ درصد تولید ناخالص داخلی این کشور است. آقای اوباما که در جمع پانزده هزار تن از مردم مینیاپلیس صحبت می کرد گفت به گروه های ذینفع اجازه نخواهد از تاکتیک های همیشگی خود برای ممانعت از این موضوع استفاده کنند. پیش تر، بیل کلینتون در دوره ریاست جمهوری خود برای عمومی کردن پوشش بیمه های درمانی تلاش کرده بود که به علت مخالفت جمهوری خواهان کنگره با شکست مواجه شد. آقای اوباما در سخنرانی خود گفت: "من وضع موجود را نخواهم پذیرفت. این بار نه. الان نه." لایحه اصلاحات درمانی باراک اوباما هنوز در مجالس نمایندگان و سنا آمریکا تصویب نشده است. حتی بعضی از اعضای دموکرات کنگره نگرانی هایی را درباره آن اظهار کرده اند. آقای اوباما هفته گذشته برای اطمینان دادن به مخالفان اصلاحات درمانی خود در جلسه مشترک دو مجلس در کنگره سخنرانی کرد و خواستار تصویب هر چه سریع تر قانون مورد نظر خود شد. باراک اوباما همچنین گفته است حاضر به شنیدن نظرات همه در این باره است و از سیاستمداران هر دو جناح دموکرات و جمهوری خواه خواسته است طرح های جدی خود در این باره را به او ارائه دهند.

"مالیات تا دم مرگ"

تظاهرکنندگانی که در واشنگتن راهپیمایی کردند، از آقای اوباما و سیاست های دولت او در اختصاص "هزینه های بیش از اندازه" به بخش بهداشت و درمان، بسته های محرک اقتصادی و کمک مالی کلان به صنایع بانکداری و خودروسازی انتقاد کردند.

مخالفان اصلاحات درمانی آقای اوباما بر این باورند که هزینه کردن درآمدهای مالیاتی دولت برای تامین بیمه درمانی دولتی برای افراد فاقد پوشش منجر به تورم می شود و اقتصاد را به نابودی می کشاند.

مخالفان آقای اوباما همچنین او را به تلاش برای پیاده کردن سوسیالیستی متهم کرده اند.

یکی از تظاهرکنندگان در واشنگتن تابلویی در دست داشت که بر روی آن نوشته بود: "آزاد به دنیا آمده ایم ولی تا دم مرگ مالیات می پردازیم."

یکی دیگر از تظاهرکنندگان که مهاجری از اوکراین بود، تابلویی در دست گرفته بود که روی آن نوشته شده بود: " سوسیالیسم را به اندازه کافی در شوروی تجربه کرده ام."

مطالب مرتبط