امید به بهبود وضعیت اقتصادی فلسطینیان

صندوق بین المللی پول پیش بینی کرد که اقتصاد مناطق فلسطینی در کرانه غربی برای اولین بار طی هفت سال گذشته رشد یافته است.

این صندوق در گزارشی گفت که امسال برای اولین بار طی هفت سال گذشته، نشانه های رشد اقتصادی در کرانه غربی که تحت کنترل تشکیلات خودگردان فلسطینی است، دیده شده است.

اسامه کنعان، نماینده صندوق بین المللی پول در کرانه غربی و غزه می گوید این احتمال واقعی وجود دارد که برای اولین بار از سال 2005، سطح زندگی فلسطینیان بهبود یابد.

آقای کنعان در عین حال تاکید کرد که بهبود شرایط زندگی و اقتصادی فلسطینیان به اسرائیل و سیاست های این کشور در تعدیل محدودیت های وضع شده علیه مناطق فلسطینی مرتبط است.

اسرائیل محدودیت های سفت و سختی وضع کرده و اجازه دسترسی و نقل و انتقال راحت به مناطق فلسطینی را نمی دهد.

سال گذشته بانک جهانی در گزارش خود در باره مناطق فلسطینی گفته بود که فلسطینیان هر روز بیشتر به کمک های خارجی وابسته می شوند.

این بانک گفته بود اگرچه فلسطینیان تا حدودی برنامه اصلاحات اقتصادی را اجرا کرده اند، اما کمتر نشانه ای از بهبود اقتصادی پایدار در این منطقه دیده می شود و سیاست های اسرائیل مانعی برای چشم انداز توسعه در سرزمین های فلسطینیان است.

از جمله این سیاست ها، تحریم هایی است که اسرائیل برای تحت فشار قرار دادن پیکارجویان حماس در نوار غزه به اجرا درآورده است.

اسرائیل صدها مورد محدودیت برای رفت و آمد فلسطینیان وضع کرده و ادامه بستن جاده ها به رشد اقتصادی فلسطینیان صدمه جدی وارد کرده است.

اسرائیل می گوید این موانع را برای حفظ امنیت این کشور لازم می داند ولی تحلیلگران می گویند که بسیاری از این موانع را می توان بدون به خطر انداختن امنیت اسرائیل از سر راه برداشت.

در مناطق فلسطینی، نوار غزه بیشترین صدمه را به دلیل تحریم های اسرائیل خورده است.

مطالب مرتبط