انتخاب رئیس جدید آژانس بین المللی انرژی اتمی رسما تایید شد

یوکیو آمانو
Image caption در ماه ژوئیه گذشته یوکیو آمانو به عنوان دبیر کل جدید آژانس بین المللی انرژی اتمی انتخاب شد

نمایندگان 150 کشور عضو آژانس بین المللی انرژی هسته ای، در جلسه سالانه کنفرانس عمومی آژانس در وین، با انتخاب یوکیو آمانو به عنوان دبیر کل جدید این آژانس، رسما موافقت کردند.

آقای آمانو که ژاپنی است، جانشین محمد البرادعی خواهد شد که دوره دبیرکلی وی ماه نوامبر آینده به پایان می رسد.

آقای آمانو در ماه ژوئیه گذشته توسط شورای حکام آژانس بین المللی انرژی اتمی شامل 35 عضو، برای پست دبیر کلی آژانس در نظر گرفته شد ولی این انتخاب می بایستی توسط 150 کشور عضو این نهاد رسما تایید می شد.

آقای برادعی که مدت 12 سال سمت دبیرکلی آژانس بین المللی انرژی اتمی را عهده دار بوده، در جلسه افتتاحیه این کنفرانس یک هفته ای، ایران و آمریکا را دعوت به گفتگو کرد و علیه توسل به زور برای رفع اختلافات بین المللی هشدار داد.

این اظهارات در پی تصمیم آمریکا و 5 قدرت جهانی دیگر مبنی بر پذیرفتن پیشنهاد دولت ایران برای گفتگو، با وجود مخالفت ایران با مطرح شدن برنامه هسته ای ایران در این گفتگوهاست.

در کنفرانس عمومی امسال علی اکبر صالحی رئیس جدید سازمان انرژی اتمی ایران نیز شرکت دارد.

برنامه بحث انگیز هسته ای ایران از جمله مسائلی است که در دستور کار این اجلاس قرار دارد و انتظار می رود علی اکبر صالحی و استیون چو، وزیر انرژی آمریکا در این اجلاس سخنرانی کنند.

بتانی بل، خبرنگار بی بی سی در وین می گوید بحران بر سر فعالیت های هسته ای ایران، موجب نگرانی بسیاری از کشورهای شرکت کننده در کنفرانس عمومی است و در حالی که احتمال مذاکره ایران با قدرت های جهانی وجود دارد، آمریکا و متحدانش نگران بلندپروازی های هسته ای ایران هستند.

باراک اوباما و متحدان اروپایی اش به ایران تا پایان ماه سپتامبر مهلت داده اند تا با این کشورها گفتگو کرده و در صورت موافقت با به تعلیق در آوردن فعالیت های غنی سازی اورانیوم، امتیازات بازرگانی دریافت کند.

این کشورها می گویند در صورتی که ایران این پیشنهاد را نپذیرد ممکن است با تحریم های تنبیهی شدیدتر مواجه شود.

هم آمریکا و هم اسرائیل گفته اند در صورتی که ایران علیرغم درخواست شورای امنیت سازمان ملل متحد به فعالیت های هسته ای خود ادامه دهد، ممکن است به عنوان آخرین راه حل در مقابل ایران به زور متوسل شوند.

مطالب مرتبط