فشار آمریکا بر اسرائیل برای توقف شهرک سازی

Image caption جورج میچل، بنیامین نتانیاهو

جورج میچل، فرستاده ویژه باراک اوباما در تلاش برای از سرگیری روند صلح خاورمیانه با بنیامین نتانیاهو، نخست وزیر اسرائیل دیدار کرده است.

آقای میچل طی ماه های اخیر بارها به اسرائیل و کشورهای همسایه سفر کرده و تلاش کرده تا دیدگاه ها برای شروع مجدد مذاکرات صلح میان اسرائیل و فلسطینیان را نزدیک کند.

جدی ترین مساله مورد مذاکره میان طرفین، فعالیت های شهرک سازی اسرائیل در مناطق اشغالی فلسطینی است.

مقام های آمریکایی گفته اند اسرائیل باید کلیه فعالیت های شهرک سازی در کرانه غربی را متوقف کند.

باراک اوباما، رئیس جمهور آمریکا علنا خواهان چنین فعالیت هایی شده اما دولت اسرائیل تا کنون با چنین روندی موافقت نکرده است.

آقای نتانیاهو گفته است که اسرائیل ممکن است این نوع فعالیت ها را محدود کند اما با تعلیق کامل شهرک سازی ها موافقت نخواهد کرد.

نخست وزیر اسرائیل تاکید کرده که فعالیت های ساختمانی در بیت المقدس شرقی ادامه خواهد یافت. جامعه جهانی این فعالیت های اسرائیل را غیر قانونی و مغایر با قوانین بین المللی می داند.

تشکیلات خودگردان فلسطینی گفته است تا زمانی که اسرائیل فعالیت های شهرک سازی در اراضی اشغالی را متوقف نکند، فلسطینی ها به پای میز مذاکره باز نخواهند گشت.

قرار است آقای میچل پس از گفت و گوهای خود با نخست وزیر اسرائیل به رام الله در کرانه غربی برود و با محمود عباس، رئیس تشکیلات خودگردان فلسطینی دیدار کند.

تیم فرانکس، خبرنگار خاورمیانه ای بی بی سی در بیت المقدس می گوید آمریکا در صدد آن است تا در حین برپایی مجمع عمومی سازمان ملل متحد در نیویورک، نشستی میان بنیامین نتانیاهو و محمود عباس ترتیب دهد.

در صورت موافقت طرفین، این اولین دیدار رهبران اسرائیل و فلسطینی پس از به قدرت رسیدن آقای نتانیاهو در ماه مارس امسال خواهد بود.

خبرنگار بی بی سی می گوید آقای میچل در این میان برای یافتن زمینه های مشترک برای چنین دیداری، وظیفه دشواری پیش رو دارد.

مطالب مرتبط