سعد حریری همچنان مسئول تشکیل دولت لبنان است

Image caption ائتلاف چهاردهم مارس به رهبری سعد حریری در انتخابات ماه ژوئن پیروز شده بود

میشل سلیمان، رئیس جمهوری لبنان برای دومین بار رهبر اکثریت در پارلمان این کشور را به عنوان نخست وزیر معرفی کرد.

آقای حریری هفته گذشته از مسئولیت تشکیل کابینه لبنان کناره گیری کرد چون نتوانسته بود گروه های مخالف دولت را متقاعد کند کابینه پیشنهادی او تحت عنوان دولت وحدت ملی را تائید کنند.

جناح های رقیب در لبنان با طرح کلی این کابینه موافقت کرده بودند اما نتوانستند اختلاف نظرها در باره این که چه کسانی مسئولیت وزارتخانه ها را برعهده بگیرند، توافق کنند.

آقای حریری پس از آن که بار دیگر نخست وزیر لبنان معرفی شد، گفت او در ارتباط با نحوه پیشبرد مسائل، آماده شنیدن همه نظرات است.

در رویدادی که تصور می شد لبنان را دستخوش بی ثباتی تازه ای کند، سعد حریری اعلام کرد تلاش برای تشکیل دولت وحدت ملی را متوقف می کند و از مسئولیت تشکیل کابینه و نخست وزیری کناره می گیرد.

آقای حریری در راس ائتلاف موسوم به چهاردهم مارس در انتخابات پارلمانی اخیر لبنان پیروز شد و از سوی میشل سلیمان، رئیس جمهور لبنان، مسئول انتخاب کابینه جدید گردید، اما 10 هفته تلاش او برای تشکیل دادن کابینه جدید بی حاصل بود.

هفته گذشته گروه های مخالف به رهبری گروه حزب الله لبنان با تازه ترین ترکیب پیشنهاد شده مخالفت کردند.

آقای حریری در بیروت اعلام کرده بود که تلاش هایش "بنا به دلایلی که اکنون همه می دانند" به نتیجه ای منجر نشده و او تصمیم خود مبنی بر کناره گیری را به رئیس جمهور لبنان اعلام کرده است.

سعد حریری، فرزند رفیق حریری است که نخست وزیر پیشین لبنان بود و در اثر بمبگذاری در اتومبیل در سال 2005 کشته شد.

ائتلاف چهاردهم مارس، ائتلافی طرفدار غرب محسوب می شود که بزرگترین گروه پیروز در انتخابات ماه ژوئن لبنان بود، اما برای تشکیل دولت به حمایت سایر احزاب نیاز داشت.

سعد حریری ترکیب کابینه 30 نفری لبنان را به میشل سلیمان پیشنهاد کرده بود. اما حزب الله با ترکیب و نحوه توزیع سمت های مختلف میان احزاب مخالفت کرد.

مطالب مرتبط