اسرائیل با گزارش سازمان ملل مقابله می کند

Image caption گزارش سازمان ملل اسرائیل را متهم کرده که برای حفظ جان غیرنظامیان تدبیری در نظر نگرفته بود

اسرائیل گفته است تلاش دیپلماتیک زیادی خواهد کرد تا از ارجاع گزارش انتقاد آمیز سازمان ملل متحد در باره حملاتش به غزه به دادگاه بین المللی کیفری جلوگیری کند.

مقام های اسرائیلی گفتند آنها تاکید خواهند کرد این گزارش مغرضانه است و توصیه های آن، از جمله احتمال ارجاع این موضوع به دادگاه بین المللی جرائم جنگی، خارج از اندازه است.

ارجاع گزارش انتقادآمیز سازمان ملل ممکن است باعث شود علیه مقام های اسرائیلی اعلام جرم شود و شماری از فرماندهان ارتش یا مقام های دیگر این کشور به دادگاه بین المللی کیفرثیث در لاهه هلند احضار شوند .

جنبش فلسطینی حماس، که کنترل غزه را در دست دارد، نیز در گزارش سازمان ملل مورد انتقاد قرار گرفته است.

سازمان ملل می گوید نقش حماس در این درگیری ها برابر بوده با رفتار نیروهای اشغالگر علیه مردمی که تحت اشغالند.

این گروه انتقادات سازمان ملل را رد کرده است.

در گزارش سازمان ملل آمده که فلسطینی ها حق قانونی داشته اند از خود دفاع کنند و مقام های اسرائیلی باید برای جنایات جنگی محاکمه شوند.

مارک رگو، سخنگوی دولت اسرائیل گفت گزارش سازمان ملل از "اول تا آخر" پر از اشکال است، تدوین کنندگان آن مغرض بوده اند و برخی از یافته های آنها "مسخره" است.

گزارش سازمان ملل خواستار انجام تحقیقات تازه در باره جنایات جنگی در غزه شده است؛ تحقیقاتی که تحت نظارت بین المللی باشد.

سازمان ملل می گوید عملیات نظامی اسرائیل در واکنش به پرتاب راکت های فلسطینی خارج از اندازه بوده است و مناطقی از غزه را هدف قرار داده بود که تراکم جمعیت بالایی دارد. این گزارش همچنین می گوید اسرائیل در حملاتش این نکته را در نظر نگرفته بود که احتمال تلفات غیرنظامیان وجود دارد.

آقای رگو در گفتگو با بی بی سی توصیه تدوین کنندگان گزارش سازمان ملل را رد کرده است. سازمان ملل توصیه کرده که شورای امنیت باید از اسرائیل بخواهد در باره احتمال تخطتی سربازانش از مقررات بین المللی جنگ تحقیق کند یا با احتمال حضور در دادگاه بین المللی کیفری مواجه شود.

سخنگوی اسرائیل گفت: "تحقیقاتی که اسرائیل در شش ماه گذشته در مورد رفتار سربازانش در غزه انجام داده است هزار بار جدی تر از این تحقیق است."

گروه حماس از سوی دیگر، با بخش هایی از این گزارش که آورده راکت پرانی ها بدون تمایز اهداف نظامی از غیرنظامی انجام گرفته ، مخالفت کرده است.

حماس با این که انتقادات سازمان ملل از این گروه را رد کرده است، از گزارش هیئت چهار نفره سازمان ملل که به طور غیرمعمولی اسرائیل را شدیدا محکوم کرده، استقبال کرده است.

این هیئت از چهار قاضی تشکیل شده بود و ریچارد گلداستون، اهل آفریقای جنوبی هدایت آن را برعهده داشته است.

مطالب مرتبط