هاتویاما: ژاپن تغییر می کند

Image caption پیروزی هاتویاما به نیم قرن حکومت محافظه کاران پایان داد

یوکیو هاتویاما، نخست وزیر جدید ژاپن، می گوید بهبود سریع وضعیت اقتصادی این کشور و همچنین ایجاد اعتمادسازی دو طرفه میان کشورش و آمریکا از جمله اهداف اصلی دولت اوست.

اما او به خبرنگاران گفت برنامه ای که برای بازنگری حضور نظامی آمریکا در ژاپن مد نظر بوده است، لغو نمی شود.

نخست وزیر جدید ژاپن روز چهارشنبه (16 سپتامبر)، در یک کنفرانس خبری همچنین قول داد "جامعه ای مردم سالار" ایجاد کند.

حزبی که آقای هاتویاما رهبری آن را بر عهده دارد، پیش از این محک زده نشده است و با چالش های اقتصادی و اجتماعی سختی مواجه است. حزب دموکراتیک ژاپن قول داده است این کشور را به طور گسترده اصلاح کند.

حزب دموکراتیک ژاپن، که با دو حزب کوچک دیگر ائتلاف کرده است و دولت جدید ژاپن را تشکیل داده، درصدد است اقتصاد این کشور را احیا کند. ژاپن دومین اقتصاد جهان است اما به دلیل رکود اقتصادی جهانی، تعادل خود را از دست داده است.

آقای هاتویاما یک سیاستمدار کهنه کار به نام هیروشیما فوجی را به عنوان وزیر دارایی ژاپن انتخاب کرده است.

کاتسویا اوکادا، رهبر سابق حزب دموکراتیک ژاپن، وزیر امور خارجه جدید این کشور خواهد شد و نائوتو کان، یکی از رهبران سابق دیگر این حزب از جمله به عنوان معاون نخست وزیر معرفی شده است.

حزب لیبرال دموکرات که در انتخابات ژاپن شکست خورد در صدد است رهبر جدیدی برای خود انتخاب کند چون تارو آسو، رهبر این حزب و نخست وزیر سابق ژاپن از این مقام کناره گیری کرده است.

نخست وزیر جدید ژاپن گفت او از فرصتی که به او داده شده تا تاریخ را تغییر دهد، هیجان زده است.

حزب دموکراتیک ژاپن ماه گذشته با کسب اکثریت آرا انتخابات عمومی را برد و به نیم قرن حکومت تقریبا بلا انقطاع محافظه کاران پایان داد.

دولت ائتلافی جدید از احزاب دموکراتیک، سوسیال دموکراتیک و حزب جدید خلق تشکیل شده و دو پارلمان علیا و سفلای ژاپن را در کنترل خود دارد.

امپراتور آکیتو، امروز مراسم ادای سوگند اعضای کابینه جدید ژاپن را انجام خواهد داد.

مطالب مرتبط