کارتر: مخالفت ها با اوباما در نژاد پرستی ریشه دارد

Image caption جیمی کارتر به دلیل مواضع لیبرالش در آمریکا شهرت دارد

جیمی کارتر، رئیس جمهوری پیشین آمریکا از حزب دموکرات، مخالفان برنامه های داخلی باراک اوباما، رئیس جمهوری آمریکا، که اکثرا جمهوریخواه هستند را به نژاد پرست بودن متهم کرده است.

این اظهارات با انتقاد شدید مقام های حزب جمهوریخواه روبرو شده است.

کاخ سفید نیز در واکنش، اتهام جیمی کارتر را رد کرده است.

جیمی کارتر روز چهارشنبه (16 سپتامبر) گفت، رخدادهایی مانند فریاد زدن یک نماینده جمهوریخواه مجلس نمایندگان بر سر باراک اوباما حین نطق هفته گذشته اش در کنگره، در پدیده نژادپرستی ریشه دارد.

جو ویلسون، یکی از نمایندگان ایالت کارولینای جنوبی در مجلس نمایندگان، روز چهارشنبه، 9 سپتامبر، زمانی که باراک اوباما در کنگره در مورد طرح اصلاح نظام بیمه درمانی سخنرانی می کرد فریاد زد "تو دروغ می گویی".

جیمی کارتر که در شهر آتلانتا در ایالت جورجیا صحبت می کرد گفت، معقتد است که اقدام جو ویلسون بر اساس نژاد پرستی بوده است.

به گفته او، "در این کشور این احساس وجود دارد که یک آمریکایی آفریقایی تبار نباید رئیس جمهوری باشد".

اما رابرت گیبز، سخنگوی کاخ سفید، می گوید که باراک اوباما بر این باور نیست که مخالفان به دلیل رنگ پوستش از او انتقاد می کنند.

Image caption این نماینده کنگره از باراک اوباما معذرت خواهی کرده بود و عذرخواهی شفاهی را کافی می دانست

لن ویلسون، فرزند ارشد جو ویلسون، اتهام نژادپرست بودن پدرش را رد کرده و گفته است که والدینش او را به نحوی تربیت کردند که به مردم، بدون توجه به نژاد و قومیت آنان، احترام بگذارد.

به گفته وی، ذره ای تعصب نژادی در ذات پدرش وجود ندارد.

باراک اوباما، اولین رئیس جمهوری آفریقایی تبار آمریکاست. او بارها از سوی مخالفان محافظه کارش به سوسیالیست بودن متهم شده است.

توبیخ نماینده کنگره

در هفته های اخیر راهپیمایی های بسیاری در شهرهای مختلف آمریکا علیه برنامه های داخلی وی به خصوص برنامه وی برای اصلاح نظام درمانی برگزار شده است.

در برخی از این راهپیمایی ها پلاکاردهایی مشاهده شده که اوباما را با آدولف هیتلر، رهبر آلمان نازی، مقایسه کرده است.

مجلس نمایندگان آمریکا روز سه شنبه، 15 سپتامبر، رسما جو ویلسون را به خاطر دروغگو خواندن باراک اوباما در صحن کنگره، توبیخ کرد.

این سیاستمدار جمهوریخواه پنج شنبه، 10 سپتامبر، در تماس تلفنی با باراک اوباما از او معذرت خواهی کرد و باراک اوباما نیز متعاقبا گفت که پوزش وی را پذیرفته است.

ولی رهبران حزب دموکرات خواهان عذرخواهی کتبی جو ویلسون شده بودند و اصرار داشتند که او در این مورد بیانیه ای صادر کند.

جو ویلسون این درخواست را رد کرد.

این امر باعث شد که مجلس نمایندگان آمریکا که تحت کنترل دموکرات هاست، با صدور قطعنامه ای جو ویلسون را در صحن مجلس توبیخ و عملش را "نقض نزاکت" بخواند.

رهبران حزب جمهوریخواه در مجلس نمایندگان این اقدام را حرکتی سیاسی و غیرضروری دانستند. اکثر جمهوریخواهان به قطعنامه یاد شده رای منفی دادند.

اما دموکرات ها توبیخ جو ویلسون را برای حفظ نزاکت و احترام متقابل در مجلس نمایندگان لازم دانستند و از آن حمایت کردند.

مطالب مرتبط