به روز شده:  15:14 گرينويچ - پنج شنبه 17 سپتامبر 2009 - 26 شهریور 1388

اوباما: طرح سپر موشکی آمریکا اجرا نمی شود

ایران چند بار موشک های دوربرد خود را آزمایش کرده است

باراک اوباما رئیس جمهور آمریکا اجرای یک طرح دفاع ضد موشکی جدید را برای حمایت از آمریکا و متحدان اروپایی این کشور تصویب کرد.

طرح جدید جایگزین طرح سپر موشکی می شود که در دوره ریاست جمهوری جورج بوش و با هدف مقابله با تهدید موشک های دوربرد ایران مطرح شد اما طرح جدید با استفاده از موشک های مستقر بر کشتی اجرا خواهد شد.

این خبر پیشتر از سوی رئیس جمهوری چک اعلام شد که به استناد یک مکالمه تلفنی اخیر با رئیس جمهور آمریکا گفته بود آمریکا از طرح خود برای ایجاد یک سپر دفاعی موشکی در شرق اروپا چشم پوشی می کند.

دمیتری مدودف رئیس جمهور روسیه از این تصمیم آمریکا استقبال کرده و آن را "گامی مسئولانه" خوانده است.

وی گفت در جریان ملاقات هفته آینده با باراک اوباما در حاشیه نشست مجمع عمومی سازمان ملل متحد در نیویورک درباره طرح دفاع موشکی گفتگو خواهد کرد.

روسیه همواره این طرح را تهدیدی مستقیم علیه منافع خود می دانست.

قرار بود پایگاه های موشکی آمریکا در لهستان و جمهوری چک مستقر شوند اما آقای اوباما گفت دلیل اصلی چشم پوشی از این طرح ارزیابی مجدد توانایی های ایران بوده است. منابع خبری در آمریکا گزارش کرده اند ارزیابی جدید نشان از آن دارد که برنامه موشک های دور برد ایران از آنچه پیش بینی می شد پیشرفت کمتری داشته است.

گتفگو با هوشنگ حسن یاری کار شناس امور دفاعی و امنیتی

برای پخش این فایل، نرم افزار "جاوا اسکریپت" باید فعال شود و تازه ترین نسخه "فلش" نیز نصب شده باشد

پخش با "ریل پلیر" یا "ویندوز میدیا پلیر"

به اعتقاد کارشناسان تصمیم اخیر آمریکا را باید یک تغییر عمده در سیاست خارجی این کشور در قبال روسیه، اروپا و ایران قلمداد کرد.

یک سخنگوی وزارت خارجه روسیه نیز گفته است: "چنین تحولی متناسب با منافع تقویت روابط دوجانبه با آمریکا است."

آقای اوباما در اوایل سال جاری میلادی دستور داد جنبه های مختلف این سیستم دفاعی که توسط جورج بوش پیشنهاد شده بود، مجددا مورد بررسی قرار گیرد.

آمریکا در سال 2008 معاهده ای را با لهستان امضاء کرد تا در نزدیکی دریای بالتیک در خاک این کشور موشک های ضد موشک مستقر کند.

بر اساس معاهده ای با جمهوری چک آمریکا قصد داشت در خاک این کشور نیز یک ایستگاه رادار برپا کند و قرار بود کل این طرح موشکی تا سال 2012 به بهره برداری برسد.

با این وجود روزنامه وال استریت ژورنال در گزارشی تاکید کرد که برخی مقام های کنونی و پیشین آمریکا معتقدند برنامه موشک های دوربرد ایران با سرعتی که پیش بینی می شد پیشرفت نکرده است و تصمیم آمریکا بر این اساس استوار است.

این روزنامه که از منابع خود نام نبرد نوشته بود کاخ سفید دستور خواهد داد که تمرکز به سمت توسعه دفاع موشکی منطقه ای تغییر کند، هر چند به نظر می رسد آمریکا گزینه از سر گیری ایجاد این سپر موشکی در صورت پیشرفت ایران در ساخت موشک های دوربرد را برای خود حفظ کرده باشد.

ایران هدف از برنامه موشکی خود را تنها مسائل علمی، تجسسی و دفاعی عنوان کرده است، با این حال کشورهای غربی و برخی همسایگان ایران نگرانند که ایران در تلاش برای ساخت موشک هایی برای حمل کلاهک هسته ای باشد.

BBC © 2014 بی بی سی مسئول محتوای سایت های دیگر نیست

بهترین روش دیدن این صفحه بر روی آخرین مرورگر مجهز به CSS است. با اینکه مرورگر کنونی تان قابلیت نمایش سایت را دارد ولی امکان بهترین تجربه تصویری را به شما نمی دهد . لطفا در صورت امکان مرورگر خود را به آخرین نسخه ارتقا دهید.