نگرانی مقامات تاجیکستان از وضع شمال افغانستان

Image caption به اعتقاد ژنرال نادرف خطر ورود نیروهای طالبان و القاعده از شمال افغانستان به خاک تاجیکستان جدی است

کشورهای عضو سازمان پیمان امنیت دسته جمعی از تشنج اوضاع در شمال افغانستان نگران هستند.

این موضوع روز پنجشنبه 17 سپتامبر (26 شهریور) از سوی رمیل نادرف، فرمانده ستاد نیروهای مسلح تاجیکستان، در مراسم آغاز تمرینات مشترک نیروهای واکنش سریع ارتش در شهر دوشنبه مطرح شد.

آقای نادرف گفت که کشورهای عضو سازمان و از جمله مقامات تاجیکستان، احتمال ورود نیروهای طالبان و القاعده از شمال افغانستان به قلمرو تاجیکستان را بعید نمی دانند.

وی افزود "چنین احتمال وجود دارد که نیروهای طالبان و القاعده در پی عملیات نیروهای ناتو در شمال افغانستان به قلمرو تاجیکستان فرار کنند."

این در حالی است که به گفته این مقام نظامی تاجیکستان، عملیات نیروهای ناتو در مناطق هم مرز با تاجیکستان شدت می گیرد و در مجموع این امر موجب نگرانی کشورهای هم مرز با افغانستان و سازمان پیمان امنیت دسته جمعی شده است.

ژنرال نادرف همچنین گفت که یک دلیل برگزاری تمرینات نیروهای واکنش سریع سازمان پیمان امنیت دسته جمعی در تاجیکستان به وضع شمال افغانستان مربوط است.

وی افزود که قرار است در این مانورها نحوه های جدید فعالیت مشترک علیه دشمنان احتمالی که از خارج وارد می شوند، تمرین شوند.

قرار است این مانورها تا 25 سپتامبر ادامه یابند. در این تمرینات نظامی نیروهایی از روسیه، قزاقستان، قرقیزستان و تاجیکستان، چهار کشور عضو سازمان پیمان امنیت دسته جمعی شرکت دارند. نظامیان ازبکستان، کشور دیگر منطقه، در این تمرینات شرکت ندارند.

در مرحله نهایی با شرکت نظامیان از روسیه، قرقیزستان و تاجیکستان در پایگاه لاهور در 25 کیلومتری جنوب دوشنبه، مشق های نظامی نیز برگزار می شوند.

ژنرال نادرف همچنین در باره مذاکرات اخیر مقامات تاجیک با آناتولی سردیوکاف، وزیر دفاع روسیه، خبر داد. او گفت که سر و صداها در باره اخراج احتمالی برخی از واحدهای نظامی روسیه از تاجیکستان نیز واقعیت ندارند.

به گفته آقای نادرف، روند تجدید ساختار نیروهای مسلح در روسیه ادامه دارد و این امر به ساختار پایگاه نظامی روسیه در تاجیکستان نیز تاثیر می گذارد.

این در حالیست که اخیرا برخی از رسانه های گروهی روسیه در باره دورنمای حضور پایگاه این کشور در تاجیکستان مطالبی منتشر کرده و از جمله نوشته اند که گویا مقامات تاجیک می خواهند که دولت تاجیکستان از حق استفاده از این نیروها برای سرکوب نزاع های داخلی برخوردار باشد.

اما ژنرال معروف حسنف، رئیس بخش روابط بین الملل در وزارت دفاع تاجیکستان این خبرها را تکذیب کرد و گفت که تاجیکستان به چنین چیزی نیاز ندارد.

ژنرال حسنف افزود که در صورت ضرورت، دولت تاجیکستان برای حل مسائل داخلی نیروی کافی در اختیار دارد.

سازمان پیمان امنیت دسته جمعی که روسیه، تاجیکستان، قزاقستان، قرقیزستان، ازبکستان، ارمنستان و بلاروس عضو آن هستند، در ماه سپتامبر سال 2003 بر اساس پیمان امنیت دسته جمعی که سال 1993 امضا شد، تاسیس یافته است.

برخی صاحب نظران معتقدند که این سازمان می خواهد در برابر ناتو به رقابت پردازد، ولی مقامهای این سازمان این ادعا را رد می کنند، هر چند تامین امنیت در کشورهای عضو بخش مهمی از برنامه های این سازمان است.

مطالب مرتبط