'ده ها نفر در حمله ای هوایی در یمن کشته شدند'

بنا بر گزارشهایی از یمن، بیش از 80 نفر در حمله ای هوایی به یک اردوگاه آوارگان در شمال این کشور در نزدیکی مرز عربستان سعودی کشته شده اند.

بر اساس گفته شاهدان، بسیاری از کشته شدگان کودکان، زنان و افراد سالخورده بوده اند.

ظاهرا حمله هوایی نیروهای دولتی به قصد مقابله با شورشیان شیعه در منطقه اقامت افرادی که به "حوثی ها" مشهورند، انجام شده است.

جدال میان حوثی ها و نیروهای دولتی که از سال 2004 آغاز شده، با شروع عملیات نظامی ارتش یمن عملیات نظامی علیه شورشیان در ماه گذشته، افزایش یافته است.

یک شاهد به خبرگزاری فرانسه گفته است که حمله زمانی رخ داد که خانواده های آواره زیر درختانی در منطقه عدی در استان عمران جمع شده بودند.

یک مقام یمنی گفته است که پیش از آنکه جتهای ارتش حمله کنند، شورشیان در این منطقه دست به تیراندازی زده بودند.

این مقام که نخواسته نامش فاش شود به خبرگزاری فرانسه گفت: "جتهای جنگی، شورشیانی را هدف قرار دادند که در میان آوارگان پناه گرفته بودند و تیراندازی می کردند."

دیده بان حقوق بشر از دولت یمن خواسته است که در خصوص حمله به آوارگان تحقیق کند.

شورشیان حوثی که شیعه زیدی هستند خواهان خودختاری بیشتر و نقش بیشتر مذهب شان در جامعه یمن هستند.

آنها معتقدند در خصوص جامعه شیعیان یمن تبعیض وجود دارد و همچنین دولت را به فساد و همکاری بیش از حد با عربستان سعودی و آمریکا متهم می کنند.

در مقابل دولت، آنها را به تلاش برای براندازی و اجرای قوانین شیعی در جامعه متهم می کند.

شورشیان حوثی بخشی از اقلیت شیعه های زیدی در یمن هستند که نامشان را از حسین الحوثی، روحانی شیعه که در سال 2004 کشته شد، برگرفته اند.

ده ها هزار یمنی برای فرار از جنگهای شمال کشور در اردوگاه های موقت به سر می برند و گروه های امدادی برای کمک رسانی به آنها با مشکل مواجهند.

یمن، فقیرترین کشور در منطقه خاورمیانه، چندی است که با شورشیان در شمال، جدایی طلبان در جنوب و وخیم تر شدن عملیات پیکارجویانه القاعده در این کشور دست به گریبان بوده است.

نگرانی بین المللی در باره وضعیت در یمن بالا گرفته است چون بی ثباتی در این کشور ممکن است امنیت در کشورهای همسایه از جمله عربستان سعودی را به خطر بیاندازد.

مطالب مرتبط